منابع: خلیلزاد عبدالله را تهدید کرده بود که در صورت برگزاری مراسم تحلیف، قوای خاص می‌فرستد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۵

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه سابق امریکا برای افغانستان، عبدالله عبدالله، رقیب اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری را به اعزام قوای خاص تهدید کرده بود.

غنی و عبدالله ادعای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ را داشتند و می‌خواستند مراسم تحلیف برگزار کنند.

به گفته یک منبع معتبر، زلمی خلیلزاد از منزل حامد کرزی، رئیس‌جمهور اسبق به آقای عبدالله زنگ زد و گفت: "اگر شما مراسم تحلیف خود را لغو نکنید، امریکا مجبور می‌شود از قوای خاص خود استفاده کند."

به گفته این منبع، بعدا خلیلزاد به دفتر عبدالله رفت و همین پیام را شخصا به او ‌رساند.

اما پاسخ عبد‌الله به او این بود: "اگر اشرف غنی مراسم تحلیفش را برگزار کند، هر اقدامی که بکنید، من هم‌ مراسم تحلیفم را برگزار می‌کنم. "

منابع امریکایی نیز می‌گویند، خلیلزاد در سفارت امریکا خواب بود که بامداد آن روز اسدالله خالد، وزیر دفاع حکومت پیشین و جنرال میلر به دیدنش رفتند و هر دو اصرار کردند که اگر به تحلیف غنی نرود، ارتش از هم می‌پاشد.

شرکت خلیل‌زاد و میلر در مراسم تحلیف غنی

اما رفیع فاضل، معاون مشاور امنیت ملی در توییتر خود نوشته است که پس از اطمینان از رهایی زندانی‌های طالبان و تعهد همکاری از جانب تیم انتخاباتی رییس‌جمهور غنی، خلیل‌زاد، سفیر امریکا و جنرال میلر در مراسم تحلیف رییس‌جمهور غنی در ارگ ریاست‌جمهوری اشتراک کردند.

در ۹ مارچ ۲۰۲۰ اشرف غنی در ارگ و عبدالله عبدالله در کاخ سفیدار تحلیف کردند، اما بعدا به اساس توافقنامه، عبدالله عبدالله رهبر شورای عالی مصالحه شد.

مایک پمپئو ، وزیر خارجه پیشین امریکا در مصاحبه‌ای تازه گفته است که اشرف غنی خود را رئیس‌جمهور منتخب می‌خواند اما او بسیار ماهرانه‌تر از رقیب خود انتخابات را دزدید.

نور رحمان اخلاقی، وزیر پیشین مهاجرین افغانستان می‌گوید مایک پمپئو حالا اشرف غنی را «دزد انتخابات» خطاب می‌کند در حالیکه زلمی خلیل‌زاد و سفیر سابق این کشور در افغانستان «وقیحانه» در مراسم تحلیف اشرف غنی شرکت کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید