وزارت خارجه کانادا در تمجید از کارمندانی که در نجات افغان‌ها سهیم بودند لوحه نصب می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۷

کانادا قصد دارد لوحی را در صحن وزارت خارجه این کشور برای ستایش از کارمندانی نصب کند که در روند تخلیه از کابل در اگست ۲۰۲۱ نقش داشتند.

براساس گزارش سی‌تی‌وی کانادا برخی از مقامات کانادایی با این تصمیم مخالف اند.

در این لوح، روند تخلیه از کابل «یک تلاش قهرمانانه» خوانده شده است.

روی این لوحه که قرار است در ماه اکتوبر در صحن وزارت خارجه کانادا نصب شود نوشته است: در این لوح نوشته است «این لوح ادای احترام به تمام کارمندان دولت کانادا است که در این تلاش قهرمانانه سهیم بودند.»

سلما عطا‌الله‌جان، سناتور محافظه‌کار کانادایی این اقدام را گیج‌کننده خواند. او در مصاحبه‌ای از زادگاهش پاکستان گفت که کودکان افغانستان در کوچه‌های این کشور دست به گدایی می‌زنند. او گفت: «وقتی می‌بینم که ما با چه دست‌پاچگی آنجا را ترک کردیم، این کار به نظرم نامناسب می‌آید.»

در بخشی از این لوحه نوشته می‌شود: «در هفته‌های قبل و هفته‌های بعد از [سقوط کابل به دست طالبان] عملیات پیچیده‌ای در شرایط بسیار سخت، ناامن و غیرقابل پیش‌بینی برای کمک به هزاران شهروند کانادایی، افرادی با اقامت دایمی کاناد و افغان‌ها برای رسیدن به محل امنی، انجام شد.»

دگرجنرال دین میلنر، آخرین فرمانده کانادایی که در قندهار خدمت می‌کرد گفت که کارمندان سفارت کانادا در کابل «به طرز شرم‌آوری خیلی سریع» آنجا را ترک کردند. او افزود که به این دلیل کانادا فقط توانست ۱۵ الی ۱۷ فیصد مترجمان را که با سربازان کانادایی کار کرده بودند بیرون بکشد.

جنی کوان، نماینده حزب دموکراتیک نوین کانادا اما گفت که درست است که کارمندان دولت کانادا و نظامیان این کشور جان‌هایشان را به خطر انداختند تا به مردم کمک کنند و خوب است که از آن‌ها یادی شود، اما نه در زمانی که رنج مردم افغانستان جریان دارد.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید