بازماندگان قربانیان کووید بر حکومت چین به علت ناتوانی در محافظت از سالمندان خشمگین‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

با افزایش قربانیان کووید۱۹، بازماندگان این افراد با لحن تندی از حکومت چین انتقاد کرده و می‌گویند که در حفظ جان سالمندان ناکام بوده است.

پس از لغو شدن سیاست قرنطینه در چین در پی اعتراض‌های شدید ماه گذشته، دستکم ۶۰ هزار نفر به علت کووید۱۹ در شفاخانه‌های این کشور جان باخته‌اند.

ایلیای ۵۶ ساله به رویترز گفت که او مانند هزاران چینی دیگر از باز شدن کسب و کارها حمایت می‌کرد. پدر او در موج جدید کرونا در این کشور جان باخت. او گفت: «ما می‌خواستم بازارها باز شود اما نه به این شکل و به قیمت جان افراد سالمند. این کار هزینه بزرگی روی دست هر خانواده می‌گذارد.»

سن بیشتر از ۹۰ درصد کسانی که جان باخته‌اند ۶۵ سال و یا بیشتر است. کارشناسان زیادی می‌گویند که چین فرصت کافی داشت که در سه سال گذشته آمادگی لازم را برای حفظ جان میلیون‌ها سالمند در این کشور می‌گرفت اما از آن استفاده نکرد.

هرچند مقامات چینی ادعا می‌کنند که بیشتر از ۹۰ درصد کسانی که سن شان از ۶۰ بیشتر است واکسین شده‌اند اما رویترز می‌نویسد که تا دو ماه پیش فقط ۴۰ درصد کسانی که سن شان بیشتر از ۸۰ سال است واکسین تقویتی دریافت کرده بودند.

از هفت نفری که رویترز با آن‌ها مصاحبه کرد، غیر از یکی، همه گفتند که در مدرک تاییدی مرگ عزیزان‌شان علت مرگ چیزی غیر از کووید۱۹ نوشته شده، درحالیکه آن‌ها معتقدند مرگ عزیزان‌شان در نتیجه کووید۱۹ صورت گرفته است.

آن‌ها گفتند که دیگر بر آمارهایی که دولت چین می‌دهند اعتماد ندارند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید