وزارت خارجه هند در واکنشی تند، مستند بی‌بی‌سی در مورد نرندرا مودی را «پروپاگند» خواند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

وزارت خارجه هند روز پنجشنبه مستند بخش انگلیسی بی‌بی‌سی در مورد نقش نخست وزیر هند در رویداد کشته شدن مسلمانان در درگیری مذهبی با هندوها در گجرات در سال ۲۰۰۲را «تبلیغات سوء» و «روایت بی‌اعتبار» خواند.

مودی که در آن زمان وزیر اعلی ایالت بود، متهم است جلو کشتار مسلمانان را نگرفت.

درگیری خونین گجرات پس از آن آغاز شد که قطار حامل زائران هندو در منطقه گودرا آتش گرفت و ۵۹ نفر کشته شد. این حادثه باعث شد تا هندوها بر مسلمانان حمله کنند و شورشی آغاز شود که در اثر آن بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته شدند که اکثر شان مسلمان بودند.

نرندرا مودی از آن زمان متهم است که به عنوان وزیر اعلی گجرات کاری برای توقف خشونت ها نکرد.

در گزارش مستند سرویس انگلیسی بی‌بی‌سی، شورش گجرات «خشونت سیستماتیک» توصیف شده که «تمام شاخص‌های پاکسازی قومی» را در خود دارد و مسئولیت حادثه به گردن مودی انداخته شده است.

در این مستند آمده است که مودی با استفاده از صلاحیت خود مانع پولیس و نیروهای امنیتی برای توقف حمله بر خانه‌ها و مناطق مسلمان‌نشین شد. اما، نرندرا مودی همیشه این اتهام را رد کرده است. دادگاه عالی هند نیز در سال ۲۰۱۲ او را از این اتهام تبرئه کرد.

اریندام باگچی، سخنگوی وزارت خارجه هند، مستند بی‌بی‌سی را «پروپاگند» خواند که «روایتی بی‌اعتبار» را دنبال می کند و «فاقد عینیت» و توام «با ذهنیت قدیمی استعماری» است.

در واکنش، بی‌بی‌سی به خبرگزاری رویترز گفت که فیلم مستندش بر اساس «تحقیقات دقیق» است و در آن دیدگاه‌های «وسیع و متنوع» از جمله نظرات حامیان نخست وزیر هند در مورد این رویداد بازتاب یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید