آتش سئول در خرمن تهران؛ ایران و کوریای جنوبی سفیران همدیگر را احضار کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

کوریای جنوبی در واکنش به احضار سفیرش در تهران، روز پنجشنبه سفیر ایران را به وزارت خارجه خود فراخواند.

تنش دیپلوماتیک میان دو کشور پس از آن آغاز شد که رئیس‌جمهور کوریای جنوبی در سفری به ابوظبی، جمهوری اسلامی را «دشمن و تهدیدی بزرگ» برای امارات متحده توصیف کرده بود.

یون سوک‌یول در این سخنرانی به سربازان کشورش مستقر در ابوظبی گفت که امارات و کوریای جنوبی در شرایط مشابهی قرار دارند و هر کدام با دشمنی مانند ایران و کوریای شمالی روبرو اند.

به رغم تلاش وزارت خارجه کوریای جنوبی برای کم اهمیت نشان دادن اظهارات سوک‌یول، تهران روز چهارشنبه یون کانگ‌هیون، سفیر کوریای جنوبی در ایران را احضار کرد.

روابط میان دو کشور از قبل بر سر سرمایه‌های مسدودشده ایران در بانک‌های کوریای جنوبی به واسطه تحریم‌های امریکا بر ایران و معاملات پنهانی و مشکوک تسلیحاتی میان ایران و کوریای شمالی تیره بود.

پس از این سخنرانی، دفتر یون به تهران توضیح داد که اظهارات او به عنوان سخنان تشویقی برای سربازان کوریای جنوبی بود. وزارت خارجه کوریا نیز روز پنجشنبه گفت که بارها توضیحاتی را به تهران ارائه کرده است.

رضا نجفی، معاون امور حقوقی وزارت خارجه ایران اما به سفیر کوریای جنوبی گفت که اظهارات یون «مداخله جویانه» است و افزود که یون «صلح و ثبات در منطقه را تضعیف می‌کند.» او سئول را به گرفتن «رویکرد غیردوستانه» در قبال ایران متهم کرد و گفت که اگر موضوع حل نشود روابط دوجانبه قابل بازنگری است.

وزارت خارجه کوریای جنوبی روز پنجشنبه سعید بادامچی شبستری، سفیر ایران در کوریای جنوبی را احضار کرد و گفت که ادعاهای رضا نجفی «کاملا بی‌اساس» است.

رئیس‌جمهور کوریای جنوبی هفته گذشته گفته بود که کشورش ممکن است مجبور شود تا از امریکا بخواهد که تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی‌اش را در این کشور مستقر کند و یا خود کوریای جنوبی بمب هسته‌ای بسازد تا توانایی نظامی و بازدارندگی‌اش در مقابل کوریای شمالی را تقویت کند. ایران استقرار تسلیحات تاکتیکی ایالات متحده در کوریای جنوبی را نیز تهدیدی برای کشورش می‌داند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید