روسیه: ضمیر کابلوف در سفر به کابل در مورد چشم‌انداز به رسمیت شناختن طالبان گفتگو کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای جزئیات سفر اخیر نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان به کابل را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که در جریان رایزنی‌های ضمیر کابلوف در کابل، توجه ویژه‌ای به چشم‌انداز به رسمیت شناختن طالبان از سوی جامعه جهانی از جمله از سوی روسیه صورت گرفت.

در بیانیه گفته شده که ضمیر کابلوف در سفر به افغانستان در روزهای ۱۲ و ۱۳ جنوری ۲۰۲۳ با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، رزا اوتونبایوا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان و دیگر مقامات دیدار کرده است.

در بیانیه همچنین آمده که طالبان از تلاش‌های روسیه برای افغانستان در ایجاد یک کشور صلح‌آمیز، مستقل و خودکفا از نظر اقتصادی بسیار قدردان است.

مبارزه طالبان با گروه‌های تروریستی، جلوگیری از قاچاق و افزایش مواد مخدر در افغانستان و گسترش روابط اقتصادی روسیه با افغانستان از دیگر موضوعاتی بوده که به گفته وزارت خارجه روسیه درباره آن گفتگو شده است.

روسیه می‌گوید در صورت ثبات در افغانستان، بازسازی پروژه‌های زیربنایی ساخته شده در افغانستان در دوران شوروی امکان پذیر است.

پیشتر خبرگزاری تاس روسیه گزارش داده بود که امیرخان متقی به ضمیر کابلوف اطمینان داده که رهبری طالبان به مشورت «دوستان روسی» گوش می‌دهد و برای تشکیل یک دولت همه‌شمول، بهبود حقوق بشر، سیاست بی‌طرفانه و حقوق زنان و دختران کار خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.