معاون سازمان ملل: طالبان آینده‌ای را برای زنان رقم می‌زند که در خانه‌های‌شان زندانی باشند

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

معاون دبیرکل سازمان ملل از طالبان خواسته است به زندانی کردن، محرومیت و نقض حقوق زنان پایان دهد.

آمنه محمد گفت: «محدودیت‌های طالبان آینده‌ای را برای زنان و دختران افغان رقم می‌زند که آنها را در خانه‌های شان زندانی، حقوق آنها را نقض و جامعه را از خدماتشان محروم می‌کند.»

معاون دبیرکل سازمان ملل در حالی از افغانستان دیدن کرد که طالبان زنان را از کار در سازمان‌های بین‌المللی محروم و دختران را از رفتن به دانشگاه‌ها و مکاتب لیسه منع کرده‌اند.

این مقام ارشد سازمان ملل در سفری به قندهار با مولوی حیات‌الله مبارک، معاون والی طالبان دیدار کرده است.

دفتر مطبوعاتی والی قندهار گفته که مولوی مبارک خواهان رابطه قوی طالبان با جهان،‌ رفع تحریم‌ها بر سفر رهبران این گروه و سپردن کرسی افغانستان در سازمان ملل به نماینده طالبان شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل برای دومین بار از واگذاری کرسی افغانستان به طالبان خودداری کرده و هیچ کشوری در جهان رژیم این گروه را به رسمیت نشناخته است.

آمنه محمد گفت: «در حال حاضر، افغانستان در میان یک بحران انسانی وحشتناک و یکی از آسیب پذیرترین کشورهای روی زمین در برابر تغییرات اقلیمی، خود را منزوی کرده است.

رئیس شورای پناهندگان ناروی، یک سازمان بزرگ امدادرسانی که فعالیت‌اش را در افغانستان را به حالت تعلیق درآورده است، تاکید کرد که تعامل جامعه جهانی با رهبران طالبان در قندهار بسیار مهم است.

او گفته که بسیاری از مقام‌های طالبان در کابل خاطر نشان کرده‌اند که دستورات محدود کردن حقوق زنان از آنجا صادر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها