خانه آزادی امریکا: دستگیری‌های خودسرانه و قتل‌های فراقانونی از ویژگی‌های طالبان است

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

خانه آزادی امریکا می‌گوید دستگیری‌‌های خودسرانه و قتل‌‌های فراقانونی از ویژگی‌های تعیین کننده طالبان است. این نهاد با نشر یک نظرسنجی از مدافعان حقوق بشر در افغانستان، می‌گوید که ۹۰ درصد آنان مورد خشونت یا تهدید گروه طالبان قرار گرفته‌اند.

مایکل جی آبراموویتز، رئیس خانه آزادی امریکا در بیانیه مطبوعاتی که از سوی این نهاد به نشر رسیده گفت: «مردم افغانستان سطح جدیدی از بی‌قانونی را تجربه می‌کنند، زیرا دستگیری‌های خودسرانه و قتل‌های فراقانونی به ویژگی تعیین کننده حکومت طالبان تبدیل شده است.»

او افزوده که مدافعان حقوق بشر افغانستان در ترس زندگی می‌کنند و با چالش‌های جدی روبرو هستند، چه در کشور بمانند و چه به خارج از کشور فرار کرده باشند.

رئیس خانه آزادی تاکید کرده که جامعه جهانی باید حمایت خود را از تلاش‌های خستگی ناپذیر این فعالان برای ایجاد یک افغانستان آزادتر و عادلانه‌تر افزایش دهد.

نظرسنجی که از سوی این نهاد در همکاری با مکانیزم حقوق بشر افغانستان و انجمن جامعه مدنی افغانستان روز جمعه ۲۹ جدی به نشر رسیده، نشان می‌دهد که ۹۰ درصد مدافعان حقوق بشر در افغانستان تحت حاکمیت طالبان مورد خشونت و تهدید قرار گرفته‌اند.

مطابق با این نظرسنجی که از ۶۶۳ فعال حقوق بشر بین ماه می تا جون ۲۰۲۲ صورت گرفته، ۴۶.۸ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که با تهدید و ارعاب از سوی طالبان مواجه شده‌اند.

خانه آزادی امریکا در بیانیه خود افزوده که آن تعداد از فعالانی که موفق شده‌اند تا از افغانستان فرار کنند نیز با آسیب‌های روانی، آزار و اذیت پولیس و اخراج اجباری، عدم تامین مالی خود و خانواده و سایر اشکال آزار و اذیت و تهدیدات امنیتی مواجه هستند.

خانه آزادی امریکا یک سازمان مردم‌نهاد است که در زمینه پژوهش و پشتیبانی از دمکراسی، آزادی‌های سیاسی و حقوق بشر فعالیت می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.