سالگرد حمله به کارمندان طلوع‌؛ روزی که طالبان جواب یک گزارش را با حمله مرگبار انتحاری داد

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

هفت سال پیش در ۳۰ جدی ۱۳۹۴، طالبان با حمله انتحاری بر موتر کارمندان موبی گروپ، دست‌کم هفت نفر از همکاران تلویزیون طلوع‌ را در کابل کشتند.

ذبیح‌الله مجاهد مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و گفت طالبان از تلویزیون طلوع به خاطر نشر گزارش‌های «دروغ» درباره جنگ قندوز، انتقام گرفته است.

گروه طالبان به عنوان عامل این حمله و ده‌ها حمله مرگبار مشابه آن، اکنون بر افغانستان مسلط شده و محدودیت‌های شدیدی بر فعالیت رسانه‌ها وضع کرده است.

شماری از خبرنگاران با یادآوری این حمله خونین، از طالبان انتقاد می‌کنند.

موبی گروپ صاحب امتیاز چند شبکه رسانه‌ای شامل طلوع، طلوع‌نیوز، لمر و رادیو آرمان است.

وزارت داخله حکومت پیشین افغانستان آن زمان گفت که انتحارکننده سوار بر یک موترسایکل، به موتر حامل کارمندان موبی گروپ در خیابان دارالامان در غرب شهر کابل حمله کرد.

در آن حمله طالبان چهار مرد و سه زن جان باختند و شماری دیگر از کارمندان موبی گروپ زخمی شدند.

توییت سخنگوی طالبان در مورد حمله انتحاری به کارمندان تلویزیون طلوع

پس از حمله طالبان در شهر قندوز در سال ۱۳۹۴، شماری از رسانه‌های افغانستان گزارش دادند که جنگجویان طالبان بر دختران یک خوابگاه (لیلیه) در این شهر تجاوز جنسی کرده‌اند. آن زمان طالبان با نشر اعلامیه‌ای، دو شبکه تلویزیون خصوصی تلویزیون طلوع و تلویزیون یک را به عنوان اهداف نظامی خود اعلام کرد.

طالبان این دو تلویزیون را متهم کرده بود که در مورد جنگ قندوز گزارش‌های غیرواقعی را نشر کرده‌اند.

چند ماه پس از آن هشدار،‌ گروه طالبان به موتر حامل کارمندان موبی گروپ در کابل حمله کرد.

تصویر حمله انتحاری طالبان بر موتر حامل کارمندان موبی گروپ در جاده دارالامانذبیح‌الله مجاهد که هنوز سخنگوی گروه طالبان است، اکنون در تریبون‌های رسمی، این گروه را حامی رسانه‌ها می‌داند.

او در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از به قدرت رسیدن طالبان بر افغانستان، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره حملات انتحاری این گروه و لزوم معذرت‌خواهی از مردم افغانستان گفت که جنگ پیامد دارد و بسیاری از اعضای گروه طالبان هم در ۲۰ سال گذشته حمله انتحاری کرده و کشته شده‌اند.


پس از تسلط طالبان بر افغانستان، طلوع‌نیوز در دو سال گذشته در سالگرد این حمله خونین، از همکاران از دست‌رفته خود یاد می‌کند، اما از طالبان به عنوان عامل کشتار نام نمی‌برد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید