امیرخان متقی: به دلیل پایان جنگ، خدمات کمیته صلیب سرخ در بخش‌های دیگر افزایش یابد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

وزیر خارجه طالبان در دیدار ایلوا فیلیون، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان گفته به دلیل پایان جنگ میزان تلفات کاهش یافته و این کمیته خدمات خود را در دیگر بخش‌ها گسترش دهد.

امیرخان متقی گفته مراقبت از زندانیان، پیوند مصنوعی به معلولین و درمان آنها در اولویت قرار بگیرد.

وزارت خارجه طالبان با نشر خبرنامه‌ای، به نقل از رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نوشت با آنکه افغانستان از وضعیت جنگی خارج شده اما این کمیته بیش از هرجای دیگر به افغانستان تمرکز کرده است.

وزیر خارجه طالبان خواهان مراقبت از زندانیان شده اما تاکنون از زندان‌های طالبان گزارش دقیقی در دست نیست. این گروه تاکنون در مورد رقم زندانیان اطلاعاتی منتشر نکرده و روشن نیست زندانیان در چه وضعیتی قرار دارند.

از سوی دیگر، در ماه میزان سال جاری، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت که در شش ماه اول سال ۲۰۲۲، شمار تلفات و زخمیان ماین و سایر مواد انفجاری در افغانستان افزایش یافته است. به گفته این سازمان ۸۵ درصد قربانیان افراد غیرنظامی بود‌ه‌ و ۴۰ درصد آن کودکان هستند. آن زمان این سازمان گفت که در این بازه زمانی ۳۹۲ قضیه انفجار ماین گزارش شده است که در نتیجه آن ۹۰۲ تن کشته و یا زخمی شده‌اند.

در ماه‌های گذشته، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی گفت که در ۳۳ شفاخانه تحت حمایت این سازمان، سوء تغذیه کودکان در سال ۲۰۲۲، از ۳۳ هزار مورد به بیش از ۶۳ هزار افزایش یافته است. فقط در یک شفاخانه کودکان تحت حمایت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل تعداد کودکان زیر ۵ سال مبتلا به ذات‌الریه ۵۵ درصد افزایش یافته است.

صلیب سرخ گفته فقر به قدری است که اکثر مردم نمی‌توانند موادی را برای گرم نگهداشتن خانه و فرزندان خود خریداری کنند. به گفته این سازمان، شهروندان افغانستان در فصل زمستان با یک انتخاب روبرو هستند: خوردن یا خرید موادی برای گرما.

در ماه عقرب سال جاری، رویترز با استناد به آمارهای شفاخانه‌ای گزارش داد که حدود ۶۷ هزار کودک در افغانستان در نوامبر ۲۰۲۲ به دلیل ابتلا به سینه و بغل، سرفه، آسم و دیگر بیماری‌های تنفسی بستری شده‌اند. براساس این گزارش، این رقم در نوامبر ۲۰۲۱ به ۳۷۰۰ کودک می‌رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.