وزیر خارجه امریکا: به دنبال راه‌هایی برای مقابله با اقدامات طالبان هستیم

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

وزیر خارجه امریکا می‌گوید طالبان نمی‌توانند یا نمی‌خواهند انتظارات جامعه جهانی درباره حقوق مردم و زنان افغانستان را برآورده کنند. آنتونی بلینکن روز جمعه در سخنانی در دانشگاه شیکاگو، اقدامات طالبان را عقب‌نشینی از تعهدات‌شان خواند و گفت امریکا می‌کوشد تا با آن‌ها مقابله کند.

آقای بلینکن در گفتگویی با دیوید اکسلرود، رییس انستیتوت سیاسی دانشگاه شیکاگو اقدامات طالبان را یک عقب نشینی بزرگ به تعهداتشان خواند و گفت که ما دیدیم طالبان یا نتوانستند یا نمی‌خواستند آنچه را که نه فقط امریکا بلکه جامعه جهانی از آنها انتظار داشت انجام دهند.

ممنوعیت تحصیل دختران در مکاتب و دانشگاه‌ها و منع کار زنان در موسسات غیردولتی از سوی طالبان مورد انتقاد شدید جامعه جهانی قرار گرفته است.

شماری از نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد در اعتراض به تصمیم طالبان در مورد منع کار زنان، فعالیت‌شان را به صورت موقت در افغانستان متوقف کردند.

سازمان ملل گفته است بدون حضور زنان ارائه کمک‌های بشردوستانه دشوار است و از طالبان خواسته در تصمیمات خود تجدید نظر کند.

سازمان ملل اخیراً گفت که برخی از برنامه‌هایش را به دلیل ممنوعیت کار زنان توسط طالبان موقتاً متوقف می‌کند.

در پی محدودیت‌های طالبان بر زنان، امینه محمد معاون دبیر کل سازمان ملل، سه روز پیش در راس یک هیات عالی رتبه وارد افغانستان شد و با مقام‌های طالبان در کابل و قندهار دیدار کرد.

این مقام سازمان ملل گفته که در دیدار با مقامات طالبان شماری از آنان به انجام مذاکرات برای رفع محدودیت‌های آموزش زنان موافقت نشان داده‌اند.

اما روزنامه نیویارک تایمز گزارش داده که رهبری طالبان تمایلی به لغو محدودیت‌های وضع شده بر زنان ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.