جمعه‌های اعتراضی؛ شهروندان ایران در زاهدان و چند نقطه دیگر تظاهرات گسترده برپا کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

همزمان با تظاهرات گسترده مردم زاهدان در یک جمعه اعتراضی دیگر، اعتراضات شهروندان در سایر نقاط ایران نیز ادامه داشت.

معترضان با تجمع در مراسم یادبود کشته‌شدگان اعتراضات، شعارهایی درباره سرنگونی جمهوری اسلامی صادر کردند و شعارهای‌شان را بر دیوارها نوشتند.

براساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، تجمع معترضان در مراسم چهلم آیدا رستمی، پزشک کشته شده، در «امامزاده عبدالله» گرگان با حمله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی همراه شد.

نیروهای جمهوری اسلامی علاوه بر ضرب و جرح حاضران، گروهی از آن‌ها، از جمله برادر آیدا رستمی، را نیز بازداشت کردند. به گفته یک منبع آگاه، ماموران دو مینی‌بوس را پر از بازداشت‌شدگان کردند.

از مشهد نیز، گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد نیروهای امنیتی هم‌زمان با چهلم مجیدرضا رهنورد، از جوانان معترض اعدام‌شده، مسیرهای منتهی به مزار او را در بهشت رضای مشهد را بستند و جو شدید امنیتی در نزدیکی مزار او حاکم بود.

ویدیوهای ارسالی حاکی است نیروهای حکومتی در مشهد روز جمعه ۳۰ جدی تلاش کردند از ورود مردم برای حضور بر مزار مجیدرضا رهنورد، معترض اعدام‌شده جلوگیری کنند. یکی از مخاطبان که توانسته به داخل آرامستان راه یابد گفت تابلوها را پوشانده‌اند تا مردم مزار او را پیدا نکنند.

رهنورد، کشتی‌گیر و یکی از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی مردم ایران بود که ۲۳ روز پس از بازداشت، با حکم دادگاه انقلاب مشهد اعدام شد.

شعاردهی علیه جمهوری اسلامی نیز ادامه داشت. ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه جمعه ۳۰ دی در محلات مختلف تهران طنین شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای قاتل»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر سپاهی» شنیده می‌شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها