شیوع بیماری ناشناخته در پامیر بزرگ؛ مردم محل می‌گویند ۲۱ نفر جان باختند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

به دنبال نگرانی قرقیزستان از سلامت قرقیزهای ساکن پامیر بزرگ در افغانستان، طالبان از اعزام یک تیم صحی به این منطقه خبر دادند. به گزارش رادیو - تلویزیون ملی، تحت کنترول طالبان، در دو هفته گذشته پامیرنشینان به بیماری ناشناخته‌ای مبتلا شدند که به گفته مردم محل ۲۱ نفر جان باختند.

این رسانه تحت کنترول طالبان می‌گوید به دنبال شیوع بیماری ناشناخته، طالبان یک تیم صحی را به پامیر بزرگ فرستادند.

گفته شده هنوز شماری از ساکنان این منطقه بیمار هستند.

یکی از باشندگان پامیر بزرگ می‌گوید امکانات وجود ندارد و ساکنان باید سه یا چهار روز راه بروند تا به یک مرکز درمانی برسند.

تیم صحی اعزامی طالبان به پامیر بزرگ اما میزان مرگ بیماران را کمتر دانسته و وضعیت را قابل کنترول اعلام کرده است.

در تصاویری که رادیو - تلویزیون ملی افغانستان، تحت کنترول طالبان منتشر شده دیده می‌شود که ساکنان پامیر بزرگ در سرمای شدید با کمترین امکانات اولیه زندگی روبرو هستند و در چادر زندگی می‌کنند.

بر اساس اظهارات مردم محل، در بین کسانی که جان باخته‌اند کودکان نیز بوده است.

طالبان در حالی این تیم را به پامیر بزرگ اعزام کرده که در دو هفته گذشته مقام‌های قرقیزستان از وضعیت دشوار قرقیزهای ساکن در پامیر به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

قرقیزستان حتی کاردار سفارت خود در کابل را به پامیر بزرگ فرستاد تا وضعیت قرقیزهای این منطقه را جویا شود.

وزارت خارجه قرقیزستان دو روز پیش اعلام کرد که شیوع بیماری ناشناخته در پامیر و مرگ قرقیزهای ساکن در این منطقه در دستور کار سفارت‌شان در کابل است.

جنبیک کولوبایف، وزیر خارجه قرقیزستان گفته قرقیزهای ساکن پامیر افغانستان به دلیل شرایط دشوار زندگی جان خود را از دست می‌دهند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نگرانی قزقیزستان از وضعیت قرقیزهای ساکن در افغانستان هم شدت یافته است.

منطقه پامیر که به دو بخش پامیر کوچک و پامیر بزرگ تقسیم می‌شوند، در واخان ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان موقعیت دارد.

دولت قرقیزستان در ماه سرطان سال جاری اعلام کرده بود که در نظر دارند ۴۰۰ خانواده قرقیز را از پامیر کوچک و پامیر بزرگ افغانستان به قرقیزستان منتقل کنند.

کودایبرگن بازاربایف، وزیر کار، تامین اجتماعی و مهاجرت قرقیزستان گفته است مجموع تعداد این خانواده‌ها به ۱۵۰۰ نفر می‌رسد و تا سال ۲۰۲۴ از افغانستان خارج می‌شوند.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید