اتحادیه اروپا بیش از ۳۰ فرد و نهاد نزدیک به سپاه پاسداران را تحریم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

اتحادیه اروپا روز دوشنبه فهرستی از ۱۸ نفر و ۱۹ نهاد نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد که مشمول تحریم این اتحادیه شدند.

این هفته، پارلمان اروپا سپاه پاسداران را به عنوان گروه تروریستی به رسمیت شناخت اما، اتحادیه اروپا تا هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته است.

برخی از کشورهای اروپایی از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را که ۱۲۵ هزار عضو دارد و اغلب برای سرکوب اعتراضات و بی‌ثباتی در منطقه از آن‌ها استفاده می‌شود، سازمان تروریستی اعلام کند.

اما، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این خواسته موافقت نکرد. او در بروکسل به خبرنگاران گفت: «شما نمی‌توانید بگویید من تو را تروریست می‌دانم زیرا تو را دوست ندارم.» او افزود تنها در صورتی که دادگاهی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا تشخیص دهد که سپاه پاسداران متهم به تروریسم است، می‌توان این سازمان را تروریستی اعلام کرد.

وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی در بروکسل از تحریم‌های جدید حمایت کردند.

کشورهای اروپایی، به ویژه آلمان و بریتانیا، انتقادات تندی از سرکوب معترضان در جریان اعتراضات سراسری اخیر ابراز کردند.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سویدن که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد در توییتر نوشت: «اتحادیه اروپا استفاده وحشیانه و نامتناسب زور توسط مقامات ایرانی علیه معترضان مسالمت‌آمیز را محکوم می‌کند.»

آنالنا بایربوک، وزیر خارجه آلمان نیز در نشست روز دوشنبه گفت: «رژیم ایران و سپاه پاسدران همه روزه مردم خود را به وحشت می‌اندازد.»

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید