اردوغان می‌گوید پس از حادثه قرآن سوزی، ترکیه از عضویت سویدن در ناتو حمایت نمی‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۳

رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت که به دنبال تظاهرات روز شنبه در برابر سفارت ترکیه در استکهلم و به آتش کشیده شدن یک نسخه قرآن در آنجا، سویدن نباید انتظار پشتیبانی ترکیه از عضویت این کشور در ناتو را داشته باشد.

اردوغان در مجلس کابینه گفت: «آنانی که به کفرورزی در برابر سفارت ما[در استکهلم] اجازه دادند، نباید چشم به پشتیبانی ما از عضویت‌ شان در ناتو دوخته باشند.» او افزود: «اگر شما اعضای سازمان‌های تروریستی و دشمنان اسلام را دوست دارید و از آنان محافظت می‌کنید، توصیه ما به شما این است که از آنان برای کمک به امنیت کشورهای خود امداد بگیرید.»

سویدن برای پیوستن به ناتو به حمایت تمام اعضای این سازمان، از جمله ترکیه نیاز دارد. اما، انقره در بدل این حمایت، خواهان استرداد شماری از اعضای حزب کارگران کوردستان ترکیه است که در سویدن زندگی می‌کنند. ترکیه این حزب جدایی‌طلب کورد را یک سازمان «تروریستی» می‌داند.

وزیر خارجه سویدن در واکنش به این رویداد در توییتر نوشت که کشورش از اهانت به قرآن حمایت نمی‌کند و صرفاً به خاطر احترام به آزادی بیان جلو این اقدام را نگرفته است.

رویترز گزارش داد که راموس پالودن، رهبر یک حزب سیاسی افراطی در دنمارک که شهروندی سویدن را نیز دارد، روز شنبه یک نسخه قرآن را در برابر سفارت ترکیه در پایتخت سویدن به آتش کشید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.