امریکا و آلمان تانک‌های پیشرفته به اوکراین می‌فرستند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعش نوشت که پس از روزها مقاومت، آلمان بالاخره پذیرفت که بنا به درخواست اوکراین، تانک‌های لیوپارد۲ را در اختیار اوکراین قرار دهد.

همچنان، امریکا نیز برخلاف تصمیم قبلی خود، تانک‌های ابرامز را به اوکراین کمک می‌کند.

آلمان به دلیل نگرانی از تشدید جنگ در اوکراین و تیرگی بیشتر روابط با روسیه، با اهدای تانک‌های لیوپارد به کی‌یف مخالفت می‌کرد. امریکا نیز گفته بود که تانک‌های ابرامز به علت پیچیدگی فنی و هزینه‌های بالای تامین و ترمیم، برای ارتش اوکراین مناسب نیستند.

اوکراین که عمدتاً از تانک‌های ساخت روسیه استفاده می‌کند، امیدوار است با دریافت تانک و دیگر تجهیزات سنگین از غرب، مناطق بیشتری را از دست نیروهای روسی خارج کند.

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس‌جمهور زلنسکی در تلگرام نوشت: «چند صد تانک برای تانک‌چی‌های ما که بهترین تانک‌ران‌های جهان هستند. این چیزیست که به یک مشت محکم دموکراسی علیه خودکامگی تبدیل خواهد شد.»

هرچند حکومت آلمان تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرد، اما مجله اشپیگل که نخست این خبر را نشر کرد، گفت که ممکن است ۱۴ واحد تانک لیوپارد۲ به اوکراین داده شود.

پورتال خبری تی‌آنلاین به نقل از کریستین دوئر، رهبر پارلمانی حزب دموکرات آزاد آلمان نوشت: «امروز صدراعظم تصمیم سختی گرفت. این که آلمان با تانک لیوپارد از اوکراین حمایت خواهد کرد، همبستگی قوی ما را نشان می‌دهد.»

دو مقام امریکایی که نخواستند اسمی ازشان برده شوند نیز گفتند که امریکا با استفاده از صندوق کمک حمایت نظامی از اوکراین برای این کشور سلاح خریداری خواهد کرد و از سلاح‌های موجود ارتش امریکا به اوکراین نمی‌دهد. آن‌ها گفتند که امریکا ممکن است به صورت رسمی این خبر را روز چهارشنبه تایید کند.

اوکراین ماه‌ها پیش از حامیان غربی‌اش خواستار تانک و تجهیزات نظامی شده بود. برلین و واشنگتن، هر دو تا حال با فرستادن تانک به اوکراین موافقت نمی‌کردند. تصمیم اخیر دو کشور جان تازه‌ای به درگیری اوکراین خواهد داد.

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید