دانشگاهی در هند به دانشجویانش درباره تماشای مستند بی‌بی‌سی راجع به نارندرا مودی هشدار داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی دانشجویانش را تهدید کرد در صورت تماشای مستند بی‌بی‌سی درباره نخست‌وزیر نارندرا مودی، برخورد انضباطی شدیدی خواهد کرد.

دولت پخش این مستند را در هند که رهبری مودی را در جریان شورش‌های مرگبار در ایالت گجرات در سال ۲۰۰۲ زیر سوال برده، ممنوع کرده است.

علاوه بر پخش، به‌اشتراک گذاری هرگونه کلیپی از این مستند در شبکه‌های اجتماعی نیز منع شده است.

نخست‌وزیر مودی در جریان خشونت‌هایی که منجر به کشته شدن بیش از ۲ هزار نفر عمدتا مسلمان شد، وزیر ارشد این ایالت غربی بود.

اتحادیه دانشجویان دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی که مدت‌ها به عنوان سنگر سیاست‌های چپ تلقی می‌شد، در توییتر اعلام کرد که مستند «هند: پرسش مودی» را ساعت 9 شب به وقت محلی در یک کافه به نمایش می‌گذارد.

خشونت در گجرات در سال ۲۰۰۲ پس از آتش گرفتن قطار حامل زائران هندو و کشته شدن ۵۹ نفر آغاز شد. جمعیت بعداً در محله‌های مسلمان نشین سرازیر شدند و اقدام به خشونت کردند.

در سال ۲۰۱۷، یازده نفر به دلیل آتش زدن قطار به حبس ابد محکوم شدند.

مودی اتهامات مبنی بر اینکه به اندازه کافی برای متوقف کردن شورش‌ها انجام نداده را رد کرده است و در سال ۲۰۱۲ در پی تحقیقاتی که توسط دادگاه عالی انجام شد، از اتهامات تبرئه شد.

دادخواست دیگری که تبرئه او را زیر سوال می برد سال گذشته رد شد.

هفته گذشته، بی‌بی‌سی گفت که این مستند «به شدت مورد بررسی قرار گرفته است» و «طیف گسترده‌ای» از صداها و نظرات، از جمله پاسخ‌های افراد در حزب ملی‌گرای هندو بهاراتیا جاناتا به رهبری مودی را شامل می‌شود.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید