دولت اوکراین چندین فرمانده ارشد نظامی خود را برکنار کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

در اقدامی که بزرگترین تغییر در رهبری جنگ اوکراین خوانده شده، کی‌یف روز سه‌شنبه فرماندهان پنچ منطقه جنگی و شماری از مقام‌های ارشد را بر کنار کرد.

در میان ده‌ها مقام ارشدی که برکنار شدند یا استعفا کردند، معاون سه نهاد وزارت دفاع، دادستانی کل و دفتر ریاست جمهوری اوکراین شامل‌اند.

برخی از این مقام‌ها از جمله معاون وزیر دفاع اوکراین که استعفا کرده متهم به فساد هستند.

اوکراین که سابقه حکمرانی متزلزل دارد، تحت فشار های بین‌المللی قرار دارد تا نشان دهد که می‌تواند مصرف کننده قابل اعتماد میلیاردها دالر کمک‌های غربی باشد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین شب گذشته در یک سخنرانی ویدیویی گفت: "تصمیم‌های درباره تغییر در پرسنل و مقام‌ها در سطوح مختلف وزارتخانه‌ها و سایر بخش‌های دولت و همچنین ماموران قانون اتخاذ شده‌ است."

میخائیلو پودولیاک، دستیار زلنسکی هم در توییتی نوشت: "رئیس‌جمهور درخواست‌های جامعه را می‌بیند و می‌شنود. خواست اصلی مردم یک چیز است: عدالت برای همه."

این تغییرات دو روز پس از آن انجام می‌شود که معاون وزیر زیرساخت اوکراین به اختلاس ۴۰۰ هزار دالر از طریق قرارداد خرید جنراتور، متهم و بازداشت شد.

این یکی از اولین رسوایی‌های بزرگ فساد خوانده شده که از زمان آغاز جنگ علنی شده است.

وزارت دفاع اعلام کرد که ویاچسلاو شاپوالوف، معاون این وزارت، مسئول تامین نیروها پس از آنکه این اتهام‌‌ها را غیر واقعی خواند برای حفظ اعتماد، استعفا کرده است.

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خارج از دسترس

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید