ضعیف‌ترین و گرانترین پاسپورت جهان؛ بازار سیاه پاسپورت در حکومت طالبان از ۲ تا ۴ هزار دالر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

با گذشت بیش از سه ماه از توقف کار ریاست پاسپورت در افغانستان و با وجود اینکه گروه طالبان رسماً اعلام کرده که پاسپورت جدید صادر نمی‌شود، شهروندان می‌گویند این سند ۱۲۰ دالری در بازار سیاه به قیمت دو تا چهار هزار دالر فروخته می‌شود و بخشی از این پول هم به جیب مقامهای طالبان می‌رود.

برخی از متقاضیان پاسپورت به افغانستان اینترنشنال گفتند هرچند روند توزیع پاسپورت به ظاهر از سوی طالبان متوقف شده، اما کمیشن‌کاران در ازای دریافت چند هزار دالر،‌ می‌توانند پاسپورت رسمی تهیه کنند.

شمار زیادی از شهروندان افغانستان که می‌خواهند برای درمان به کشورهای دیگر بروند، می‌گویند که بر سر دوراهی خرید پاسپورت با قیمتی گزاف و صرف نظر کردن از سفر گیر کرده‌اند.

این تصور در میان برخی از مردم افغانستان وجود دارد که افراد طالبان با وجود همه کمی و کاستی‌ها، نسبت به حکومت قبلی به فساد آغشته نیستند و در اداره این گروه واسطه و رشوت وجود ندارد.

اما برخی شاهدان که با افغانستان اینترنشنال در تماس‌اند می‌گویند هم رشوت و هم واسطه‌بازی در اداره طالبان وجود دارد، اما از آن‌جایی که رابط‌ها کمتر شده، پیدا کردن واسطه برای مردم عادی سخت‌تر شده است. به همین ترتیب،‌ به گفته برخی شاهدان، از آنجایی که طالبان در ظاهر با رشوه مخالف است، امکان پرداخت رشوه دشوارتر اما مبلغ آن بیشتر شده است.

سخنگوی وزارت داخله‌ طالبان در گفتگو با تلویزیون ملی زیر کنترول این گروه فروش پاسپورت در بازارهای سیاه را رد کرده است. 

طالبان در شانزدهم ماه میزان امسال اعلام کرد که صدور پاسپورت به دلیل بهبود عرضه خدمات و ترمیم ماشین‌آلات تا مدت نامعلومی متوقف می‌شود. اداره پاسپورت طالبان به تازگی اعلام کرده است که کارش را در آینده‌ نزدیک از سر خواهد گرفت.

مسئولان این اداره اگرچه زمان مشخصی تعیین نکرده‌اند، اما گفته ‌ند که مشکلات فنی این اداره، رفع شده و قرار است کار توزیع پاسپورت به زودی از سر گرفته شود.

خبرها
خبرها
عبور از آند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید