دفتر پناهندگی اروپا: زنان افغان به دلیل آزار و اذیت طالبان واجد شرایط پناهندگی اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد زنان در افغانستان در معرض آزار و سرکوب طالبان قرار دارند و واجد شرایط دریافت پناهندگی اند.

این تصمیم بر بنیاد سیاست‌های اخیر طالبان گرفته شده که به گفته این اداره، زنان را از دسترسی به خدمات صحی، حق کار و آموزش محروم کرده است.

آژانس پناهندگی اروپا روز چهارشنبه دستورالعمل جدیدی در مورد پذیرش پناهندگان افغان و آن عهده از گروه‌های آسیب پذیری نشر کرد که مورد پیگرد و آزار طالبان قرار دارند. بنا به ارزیابی این دفتر، مقامات پیشین حکومت افغانستان، همکاران افغان نیروهای خارجی و مدافعان حقوق بشر جز این گروه‌ها اند.

در بیانیه دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا آمده است: «بنا به ارزیابی جدید، با توجه به سیاست‌های طالبان و تطبیق شریعت، زنان و دختران افغانستان به طور عموم در معرض خطر آزار و پیگرد قرار دارند و از این رو مستحق دریافت پناهندگی اند.»

بیانیه می‌افزاید که سیاست‌های طالبان دسترسی زنان به خدمات بهداشتی، کار، آموزش و حقوق دیگر محدود کرده است.

بنا به آمار رسمی، پناهجویان افغان یکی از گروه‌های عمده متقاضی پناهندگی در اتحادیه اروپا اند. بر اساس گزارش دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا، این اداره تنها در ماه نوامبر ۲۰۲۲، نزدیک به ۱۴ هزار و ۹ صد درخواست پناهندگی از شهروندان افغانستان دریافت کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.