کنگره جهانی تاتارها: یک هزار دانشجوی تاتار افغانستان به چین و هند می‌روند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

در جلسه کنگره جهانی تاتارها در شهر کازان، وضعیت تاتارهای افغانستان مورد بحث قرار گرفت و اعلام شد که در سال آینده حدود هزار دانشجوی تاتار افغان به دانشگاه‌های چین و هند اعزام خواهند شد. دانیس شکیروف، رئیس کمیته اجرایی این کنگره گفت حداقل ۳ میلیون تاتار در افغانستان زندگی می‌کنند.

این جلسه در شهر کازان پایتخت جمهوری تاتارستان برگزار شده بود.

رسانه تاتار-اینفورم روز سه‌شنبه ۴ دلو در گزارشی نوشت که در جلسه کنگره جهانی تاتارها بر آموزش تاتارهای افغانستان تاکید شده است.

در این گزارش آمده است که اکنون شورای تاتارهای افغانستان در حال بررسی این موضوع است که آموزش زبان تاتاری را در چه قالبی فراهم کنند.

دانیس شکیروف گفته است که ایجاد یک سیستم آموزش آنلاین در مکاتب ولایاتی که در آن تاتارها زندگی می‌کنند ضروری است.

او همچنین افزود: «در سال آینده قصد داریم حدود هزار دانشجوی تاتار افغان را به دانشگاه‌های چین و هند اعزام کنیم. دانشگاه‌های این کشورها برای پذیرش آن‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.»

این اظهارات در حالیست که پیشتر تاتارهای افغانستان از رستم مینیخانوف، رئیس‌جمهور تاتارستان خواسته بودند تا در توسعه زبان تاتاری در افغانستان کمک کند.

شورای تاتارهای افغانستان خواهان آموزش معلمان تاتار افغانستان در دانشگاه‌ کازان شده بودند و گفته‌ بودند که کودکان تاتار در افغانستان نیاز به وسایل و برنامه‌های آموزشی منسجم دارند.

تاتارستان یکی از جمهوری‌های روسیه است. پایتخت تاتارستان شهر کازان است.

ذبیح‌الله نادری از بنیاد اجتماعی و فرهنگی تاتارهای افغانستان گفته است: «ما برای سازماندهی آموزش آنلاین، آموزش معلمان در دانشگاه کازان، ارائه وسایل کمک آموزشی، تهیه برنامه‌های آموزشی برای کودکان به کمک نیاز داریم.»

او خطاب به رئیس‌جمهور تاتارستان گفته تاتارهای افغانستان فعال هستند و ما منتظر توافق بین تاتارستان و افغانستان هستیم.

دانیس شکیروف وعده داده است که کنگره جهانی تاتارها مسائلی از جمله فرهنگ لغت فارسی - تاتاری و وسایل کمک آموزشی برای آموزش زبان تاتاری را حل خواهد کرد.

کنگره جهانی تاتارها می‌گوید یک سال و نیم گذشته دوره بسیار سختی برای تاتارهای افغانستان به عنوان یک ملت بود، اما حالا آن‌ها حامیانی پیدا کرده و هزاران تاتار را در افغانستان از گرسنگی نجات داده است.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید