پولیس هند دانشجویان را به دلیل تماشای مستندی در باره مودی دستگیر کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

روز چهارشنبه پولیس دهلی شماری از دانشجویان را که به خاطر تماشای یک فیلم مستند بی‌بی‌سی در مورد نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، جمع شده بودند، دستگیر کرد.

حکومت هند نشر و تماشای این مستند را که در مورد نقش او در کشتار مسلمانان گجرات در سال ۲۰۰۲ ساخته شده، ممنوع کرده است.

در جریان هفته گذشته چندین تجمع دانشجویان دیگر که هدفش تماشای این مستند بود نیز توسط پولیس بهم خورد. حکومت هند این مستند را پروپاگند خوانده و نشر کامل و یا قسمت‌های از آن را در رسانه‌های اجتماعی منع کرده است.

مودی سال آینده خودش را برای دور سوم نخست‌وزیری کاندید می‌کند. مستند بی‌بی‌سی نقش مودی در کشتار مسلمانان گجرات در شورش سال ۲۰۰۲ را برجسته می‌کند و او نشر آن را به ضرر محبوبیتش برای انتخابات بعدی می‌داند.

انجمن دانشجویان هند تصمیم داشت تا روز چهارشنبه این مستند را در تمام ایالت‌های هند به نمایش بگذارد. مایوخ بسواس، دبیرکل این انجمن که شاخه دانشجویی حزب کمونیست هند است، گفت: «آن‌ها نمی‌توانند صدای مخالف را خفه کنند.»

قبل از این، ۱۳ دانشجو دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی به جرم نمایش این مستند توسط پولیس دستگیر شده بودند. دانشگاه این دانش‌آموزان را به «برپا کردن غوغا در جاده» متهم کرد و گفت که آن‌ها اجازه چنین نمایش را ندارند.

یک روز قبل نیز بر جمعی از دانشجویان که در دانشگاه جواهر لال نهرو جمع شده بودند تا مستند را تماشا کنند، خشت‌اندازی صورت گرفت. دانشجویان تندرو حامی مودی احتمالا این حمله را انجام دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.