معاون دبیرکل سازمان ملل از کشورهای اسلامی خواست طالبان را از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ ببرند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید در دیدار با مقامات طالبان از هر آنچه در توان داشته بهره برده تا این گروه در سیاست‌های خود علیه زنان و دختران افغانستان تجدید نظر کند. امینه محمد در یک نشست خبری از کشورهای اسلامی خواست به طالبان کمک کنند تا از قرن ۱۳ خارج و به قرن ۲۱ بیایند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم محمد این اظهارات را روز چهارشنبه ۵ دلو، در نشست خبری بیان کرده است.

امینه محمد عالی‌ترین مقام زن سازمان ملل متحد است که اخیرا برای گفتگو با مقامات طالبان به افغانستان رفت. او پس از بازگشت از افغانستان در این نشست خبری با اشاره به موضع سازمان همکاری اسلامی و بیانیه ترکیه در خصوص محکومیت ممنوعیت آموزش و کار زنان توسط طالبان، گفت که نیاز است تا نقش کشورهای اسلامی و همسایه افغانستان در مواجه با مسایل حقوق زنان بسیار بیشتر شود.

ماه گذشته، وزیر خارجه آلمان در نشست وزیران خارجه گروه هفت، گفت که بستن دانشگاه‌ها به روی زنان، افغانستان را به «سوی عصر حجر می‌برد».
خانم محمد در سفر به کابل و قندهار با مقامات طالبان در مورد آموزش و کار زنان افغانستان گفتگو کرد. این مقام سازمان ملل در این دیدارها سعی کرد تا بر طالبان فشار بیاورد تا فرمان ماه گذشته خود را مبنی بر ممنوعیت کار زنان در موسسات غیر دولتی لغو کنند.

خانم محمد که وزیر سابق کابینه نایجریا و یک زن مسلمان است در دیدار با مقامات طالبان به آن‌ها گفته است وقتی حق تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم و حقوق زنان سلب می‌شود، آنها از اسلام پیروی نمی‌کنند و به مردم آسیب می‌زنند.

او گفت: «ما به آنها یادآوری کردیم که در اصول بشردوستانه، عدم تبعیض یک بخش کلیدی بود و آنها با در نظر نگرفتن این اصل باعث حذف زنان می‌شوند.»

این مقام ارشد زن سازمان ملل متحد می‌گوید که در این دیدارها یکی از مقامات طالبان به او گفته که از نظر شرعی «حرام» است که او با طالبان گفتگو کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.