جنرال مراد:اشرف غنی با گماشتن نظامیان بی‌کفایت به شکست ارتش کمک کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

جنرال مراد علی مراد، معاون پیشین لوی درستیز، چهارشنبه در مصاحبه‌ای با افغانستان اینترنشنال گفت، «بی توجهی سیاستمداران و زعامت افغانستان» ارتش را ضعیف کرد.

او گفت غنی بر بعضی از افسران ارتش به خاطر قومیت‌شان بی‌اعتماد بود و نظامیان بی‌کفایت را در راس نهادهای امنیتی قرار داد.

این جنرال بلندپایه پیشین گفت که ارتش افغانستان به خوبی تربیت و تجهیز شده بود. اما، به نظر می‌آید که او به نوعی این روایت تیم غنی را می‌پذیرد که حکومت و ارتش افغانستان در اثر یک «توطیه بزرگ جهانی و منطقه‌ای» متلاشی و طالبان پیروز شد.

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهور پیشین، امروز به انتقادات تند وزیر خارجه سابق ترامپ از بی‌کفایتی غنی و نقش وی در سقوط دولت واکنش نشان داد. او امریکا را متهم کرد که «در تعامل پنهانی با پاکستان و آشکار با طالبان» افغانستان را به «کام روالپندی» انداخت.

با این حال، جنرال مراد در این مصاحبه بار اصلی شکست ارتش سابق را به گردن ارگ انداخت؛ انتقادی که غنی، صالح و دیگر اعضای تیم اصلی ارگ رد می‌کنند.

مراد گفت که ارتش «به اساس عدم توجه سیاستمداران افغانستان روز به روز ناتوان شد. [سقوط] نتیجه کم‌کاری نیروهای امنیتی و دفاعی ما نبود، بلکه کم‌توجهی و بازی غلط سیاسیون و زعامت افغانستان بود که این نیروها را ضعیف ساخت.»

او غنی و تیم امنیتی‌اش را متهم کرد که «جنرالان باتجربه و تحصیل کرده را از سوق اداره و صفوف اردو، پولیس و امنیت افغانستان بیرون کشیدند ... و افراد بی تجربه را در راس نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دادند.»

حکومت اشرف غنی در چارچوب طرح اصلاح نیروهای امنیتی افغانستان، شماری از نظامیان را متقاعد یا برکنار کرد و برخی از نظامیان جوان را در پست‌های مهمی چون فرماندهی قول اردو قرار داد.

از صحبت‌های جنرال مراد بر می‌آید که یکی از دلایل کنار گذاشتن افسران و جنرالان ارتش، مسایل قومی بود و اشرف غنی می‌خواست نظامیان مورد اعتمادش در رهبری نیروهای امنیتی حضور داشته باشند.

مراد، اشرف غنی را به بی‌اعتمادی و داشتن نگاهی قومی به ارتش افغانستان متهم کرد. به گفته او، غنی به نظامیان امریکایی و ناتو می‌گفت که «افسران [ارتش] وابسته به جبهه شمال اند، افسران وابسته به اقوام اند. این‌ها در نظام سیاسی افغانستان مداخله می‌کنند و درست کار نمی‌کنند.»

او در این مصاحبه، کمتر تلاش کرد که فروپاشی اردوی افغانستان را از منظر نظامی تحلیل کند و بیشتر با بدگمانی فکر می‌کرد که در عقب جبهه، در درون حکومت علیه نیروهای امنیتی توطیه می‌شد.

او گفت: «دشمنان در روز با ما جنگ می‌کردند و شب تجهیز و تمویل می‌شدند. حتا زخمی‌های شان از میدان جنگ کشیده می‌شدند، حتا هلیکوپترها در آن میدان پایین می‌شدند.»

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید