روسیه می‌گوید ارسال تانک‌های غربی، تاثیری بر توان جنگی نیروهای اوکراینی ندارند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

کرملین در واکنش به کمک تانک‌های لئوپارد و ابرامز آلمان و امریکا به کی‌یف، روز پنجشنبه گفت که تسلیحات جدید مانعی در برابر پیشرفت نیروهای روسی در اوکراین نخواهد بود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین مدعی شد که در مورد تاثیر این تانک‌ها بر قدرت جنگی نیروهای اوکراینی «اغراق» شده است.

پیش از این کرملین به حکومت‌های غربی هشدار داده بود که از ارسال تسحلیات سنگین به کی‌یف خودداری ورزند. زیرا، جنگ را تشدید می‌کند و نشانگر مشارکت غربی‌ها در جنگ با روسیه است.

پسکوف گفت: « در مورد تاثیر بالقوه [تانک‌ها] بر توانایی نیروهای مسلح اوکراین آشکارا اغراق شده است. این تانک‌ها نیز مانند دیگر تانک‌ها در آتش خواهند سوخت.»

اوکراین از کشورهای غربی خواسته است که دستکم ۳۰۰ عراده تانک به این کشور کمک کنند. آلمان و امریکا تصمیم گرفتند تا دستکم ۴۴ عراده تانک‌ پیشرفته لئوپارد و ابرامز را در اختیار نیروهای اوکراینی قرار دهند.

در مورد تاثیرات تانک‌های جدید اختلاف نظر وجود دارد. جنرال سرگئی مایف، از مقامات سابق وزارت دفاع روسیه، تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان را تهدیدی جدی برای سربازان کشورش در اوکراین دانست. او گفت که لئوپارد ۲ بهترین تانک در اروپا است و روسیه باید به دنبال راهی برای مقابله با آن باشد.

آلمان اعلام کرده که ۱۴ تانک لئوپارد به اوکراین می‌دهد. قرار است برخی کشورهای اروپای شرقی مانند پولند نیز شماری از تانک‌های لئوپارد خود را به اوکراین کمک کنند.

تحلیلگران نظامی روسی گفتند که تانک‌های جدید روسی قدرت مشابه نمونه‌های غربی آن را دارد. به گفته آن‌ها، تانک‌های لئوپارد که از سوی ترکیه در نبرد با کوردهای سوری استفاده شد، در برابر راکت‌های ضد تانک ساخت روسیه آسیب پذیر بودند.

اما، اوله ژدانوف، یک تحلیلگر نظامی اوکراینی به اسوشیتدپرس گفت که تانک‌های جدید غربی قدرت جنگی نیروهای اوکراینی را بالا می‌برند. او گفت: «یک لئوپارد ۲ تقریباً معادل ۳ یا ۵ تانک روسی است.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
دیدگاه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید