امام جمعه اهل سنت زاهدان: مساله حقوق بشر، تحصیل دختران و کار زنان باید در افغانستان حل شود

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان ایران در خطبه‌های نماز جمعه خواهان برقراری روابط دیپلوماتیک جهان با افغانستان به خاطر مردم این کشور شد.

او گفت که مساله حقوق بشر، تحصیل دختران و کار زنان باید در افغانستان حل شود.

این روحانی اهل سنت افزود «ما معتقدیم اگر این روابط دیپلوماتیک با دولت افغانستان برقرار شود، بهتر می‌توان در این زمینه با آنان مذاکره کرد و علمای جهان اسلام هم می‌توانند در افغانستان تاثیرگذار باشند تا ملت افغانستان از این شرایط نجات پیدا کنند.»

مولوی عبدالحمید همچنین گزارش‌ها از شرایط کنونی افغانستان «تکان‌دهنده» خواند و گفت که مردم افغانستان با هوای سردی روبه‌رو هستند که در تاریخ این کشور کم‌سابقه است و تلفات دامی و کشاورزی و ضایعات انسانی بسیار سنگینی داشته‌اند. او در سخنانش تاکید کرد که مردم افغانستان به خاطر قطع روابط دیپلوماتیک با جامعه جهانی، با فقر و تنگدستی و سختی مواجه‌ هستند. مولوی عبدالحمید گفت به خاطر قطع این روابط، «ملت افغانستان قابل درک و رحم هستند و ما از جامعه جهانی می‌خواهیم به ملت افغانستان ترحم کنند و آنان را دریابند.»

او همچنین بخشی از سخنانش در مورد ایران گفت که افراد بی‌درآمد حتی قدرت خرید نان ندارند و پرسید چرا ایران به اینجا رسیده است. او افزود: «خواسته مردم بر حق است و می‌خواهند آزادی قلم، بیان و تحصن داشته باشند و بتوانند مدیران توانمندی را برای اداره کشور انتخاب کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها