رسانه‌های سویدن: خبرنگار طرفدار پوتین طرح سوزاندن قرآن در استکهلم را مطرح کرده بود

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

رسانه‌های سویدن گزارش دادند که چانگ فریک یک خبرنگار از حزب راست افراطی این کشور که طرفدار ولادیمیر پوتین است طرح نمایش سوزاندن قرآن را در تظاهرات استکهلم سازماندهی کرده بود. چانگ فریک با جستجو روی یک وب‌سایت ملی‌گرا به دنبال شخصی بوده که بخواهد قرآن را آتش بزند.

در تظاهراتی که روز شنبه یکم دلو در مقابل سفارت ترکیه انجام شد راسموس پالودان، سیاستمدار راستگرای افراطی سویدنی-دنمارکی در یک سخنرانی یک ساعته به اسلام و مهاجرت در سویدن حمله کرد و سپس قرآن را به آتش کشید.

پالودان به رسانه‌های سویدن گفت که ایده سوزاندن قرآن توسط فریک مطرح شده بود.

هنریک وینگ، معاون رهبر دموکرات‌های سویدن، به رسانه‌های محلی گفت که این حزب در نمایش سوزاندن قرآن توسط پالودان دخالتی نداشته است.

چانگ فریک پرداخت هزینه برگزاری تظاهرات را پذیرفت اما گفت که طرح ایده سوزاندن قرآن از طرف او نبوده است.

او گفته است که فکر نمی‌کند این اعتراض درخواست پیوستن سویدن به ناتو را به خطر انداخته باشد.

او به رسانه‌های سویدن گفت: «اگر من با پرداخت ۳۲۰ کرون به عنوان هزینه اداری به پولیس، درخواست را خراب کردم، احتمالاً از همان ابتدا وضعیت بسیار متزلزلی بود.»

این خبرنگار که قبلا با تلویزیون روسی راشیا تودی همکاری داشته پیش از این با نشر تصویرهایی با یک تی‌شرت که تصویر رئیس جمهور روسیه بر روی آن است علاقه‌مندی خود را به پوتین نشان داده بود.

پس از این حادثه، ترکیه سفر پال جانسون، وزیر دفاع سویدن به انقره را لغو کرد و تهدید کرد که از پیوستن این کشور به ناتو جلوگیری خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت: واضح است کسانی که اجازه دادند جلوی سفارت ما چنین عمل اهریمنی صورت گیرد، دیگر نمی‌توانند از ما در رابطه با درخواست عضویت در ناتو انتظار خیریه داشته باشند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
سرزمین‌های بکر
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها