سربازان کشته‌شده روسی در جنگ اوکراین؛ سنگ‌قبرهایی که نام زندانیان بر آن‌ها حک شده است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

در حومه شهر کراسنودار، در جنوب روسیه، زمینی پر از قبرهای تازه حفرشده سربازان روسی است که در جنگ اوکراین کشته شده‌اند.

خبرنگاران رویترز مشخصات شماری از کشته‌گان را شناسایی کرده‌اند.

رویترز می‌گوید بسیاری از قربانیان زندانیانی بودند که در ازای وعده عفو به جبهه جنگ فرستاده شدند.

ارتش خصوصی واگنر، به این محکومان تعهد داده بود که اگر در ارتش استخدام شوند و شش ماه در جبهه جنگ اوکراین زنده بمانند، محکومیت‌شان عفو خواهد شد.

رویترز از میان ۲۰۰ قبر در حومه شهر کراسنودار، مشخصات دست‌کم ۴۲ نفر کشته‌شدگان را با سوابق دادگاه روسیه، پایگاه‌های اطلاعاتی در دسترس عموم و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مطابقت داده است. در میان این محکومان افرادی با سابقه قتل، دزدی، جرایم شغلی و مشکلات الکلی شناسایی شده است.

ارتش واگنر مدت‌ها است که در باخموت و سولدار در منطقه دونتسک شرقی اوکراین می‌جنگد. اوکراینی‌ها و غربی‌ها ادعا می‌کنند که واگنر از محکومان به منظور «خوراک توپ» برای تحت فشار قرار دادن نیروهای اوکراینی کار می‌گیرد.

شورای امنیت ملی امریکا واگنر را «سازمان جنایی‌ای که مرتکب جنایات گسترده و نقض حقوق بشر می‌شود» خوانده است.

رویترز تصاویر ماهواره‌ای قبرستان باکینسکایا را نیز بررسی کرده است. تصاویر نشان می‌دهد که این قطعه زمین در تابستان پارسال خالی بود و در نوامبر همان سال، سه ردیف قبر در آن حفر شده بود. اما اکنون،‌ سه چهارم حصه این مکان پر شده است.

ویتالی وتانوفسکی، فعال محلی، که نخستین تصاویر از این محل را گرفته و سربازان دفن شده در منطقه کراسنودار را مستند کرده است، به رویترز گفت که او لاری‌ای را دیده است که اجساد را به این گورستان منتقل می‌کند. این فعال محلی گفت که گورکنان به او گفته‌اند که این اجساد از منطقه «روستوف آن دون» در نزدیکی مرز روسیه با دونتسک آورده شده‌اند.

گزارشگران رویترز که در اواخر جنوری از این قبرستان دیدن کردند، می‌گویند حصارها و دوربین‌های امنیتی در اطراف این مکان نصب شده بود. آنان همچنین گفتند که مراسم خاکسپاری دیگری در حال انجام بود.

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید