فتانه گیلانی: ملا هبت‌الله از قندهار به ارگ کابل "تشریف بیاورد" و ملا حسن برود استراحت کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

فتانه گیلانی پیشنهاد می‌کند ملا هبت‌الله از قندهار به ارگ کابل "تشریف بیاورد" و ملا حسن که "بسیار پیر شده" برود استراحت کند.

رئیس سازمان اجتماعی زنان در بحث روز افغانستان اینترنشنال از طالبان خواست قانون اساسی بسازد، یک برنامه ملی روی دست گیرد و رابطه خود را با جهان اصلاح کند.

فتانه اسحاق گیلانی،‌ رئیس سازمان اجتماعی زنان افغانستان در برنامه بحث روز تلویزیون افغانستان اینترنشنال درباره کتاب جدید مایک پامپئو شرکت کرده بود. او در پاسخ به پرسش مجری این برنامه که آیا وضع فعلی افغانستان قابل دوام است یا نه،‌ گفت: "مردم افغانستان بسیار زیاد مانده شده‌اند، این وضعیت بسیار زیاد آن‌ها را مانده کرده است".

خانم گیلانی گفت: "پیشنهاد من این است که امارت اسلامی افغانستان [گروه طالبان] باید در سیاست خود تغییر بیاورد؛ ملا حسن آخند که بسیار پیر و زهیر [ناتوان] شده، برود استراحت کند و ملا هبت‌الله از قندهار به کابل تشریف بیاورد و در ارگ باشد".


رئيس سازمان اجتماعی زنان افغانستان در ادامه پیشنهاد کرد که رهبر طالبان "یک پروگرام منظم ملی را روی دست گیرد، قانون اساسی بسازد، درباره وضعیت فکر کند و رابطه خود را با دنیا درست کند".

پیشنهاد رفتن "امیر المومنین" طالبان به ارگ کابل و در پیش گرفتن یک برنامه منظم ملی،‌ از سوی یک فعال زن در حالی مطرح می‌شود که این گروه در یک و نیم سال حکومت خود، بر اساس فرمان‌های منسوب به ملا هبت‌الله،‌ محدودیت‌های کم‌سابقه‌ای به زنان و دختران افغانستان در عرصه‌های کار، آموزش و حضور اجتماعی تحمیل کرده است.

فتانه گیلانی در پاسخ خود به این وضعیت هم اشاره کرد و گفت: "فشارهایی که (طالبان) بر مردم آورده‌اند، به خصوص بر زنان افغانستان، قطعاً قابل قبول نیست. و این سیاست‌های افراط‌گرایانه را قطعاً مردم افغانستان نمی‌پسندند."

ارگ یا گور؟

در پاسخ به پیشنهادهای خانم گیلانی،‌ شیوای شرق، معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: "به جای اینکه ملا هبت‌الله به ارگ بیاید،‌ باید با همه فکر و باورش به گورستان برود".

به پیشنهاد این مقام پیشین، "فقط مبارزه سرسخت نظامی، فرهنگی و سیاسی در برابر طالبان و اتحاد مردم در برابر این وضعیت غیرقابل قبول،‌ یگانه راه حل نجات افغانستان است."

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.