کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا ماه آینده درباره ممنوعیت TikTok رای خواهد داد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا ماه آینده لایحه‌ای به رای می‌گذارد که هدف آن جلوگیری از استفاده از اپلیکیشن محبوب رسانه‌های اجتماعی چین، TikTok در امریکاست.

هدف این اقدام ارائه ابزار قانونی به کاخ سفید است تا به‌دلیل نگرانی‌های امنیت ملی،‌ TikTok را در امریکا مسدود کند.

این طرح توسط مایکل مک‌کال، نماینده جمهوریخواه و عضو ارشد این کمیته برنامه‌ریزی شده است. مک‌کال به بلومبرگ نیوز گفت: «نگرانی این است که این برنامه به دولت چین دروازه پشتی تلفن‌های ما را می‌دهد.»

در سال ۲۰۲۰، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت امریکا، تلاش کرد تا کاربران جدید را از دانلود TikTok و تراکنش‌های دیگری در ایالات متحده منع کند، اما در یک سری دعواهای دادگاه بر سر این اقدام شکست خورد.

دولت جو بایدن در جون ۲۰۲۱ رسما این تلاش را کنار گذاشت. سپس در ماه دسامبر، سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو از قانون دو حزبی (جمهوریخواه و دموکرات) برای ممنوعیت TikTok پرده برداری کرد که همچنین تمام تراکنش‌های شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی در چین و روسیه یا تحت نفوذ این دو کشور را مسدود می‌کند.

اما ممنوعیت برنامه ویدیوی کوتاه که متعلق به ByteDance است و در بین نوجوانان محبوب است، برای تصویب با موانع قابل توجهی در کنگره روبرو خواهد شد و به ۶۰ رای در سنا نیاز دارد.

سه سال است که TikTok - که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در امریکا دارد – سعی دارد به واشنگتن اطمینان بدهد که اطلاعات شهروندان امریکا در دسترس نخواهد بود و محتوای آن توسط حزب کمونیست چین یا هر شخص دیگری تحت نفوذ بیجینگ قابل دستکاری نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

الماس شرق - احمد ظاهر
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها