وزارت تحصیلات عالی طالبان ثبت‌نام دختران در امتحان کانکور دانشگاه‌های خصوصی را ممنوع کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

وزارت تحصیلات عالی طالبان با ارسال مکتوبی تازه به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، ثبت‌نام دختران در آزمون بهاری کانکور سال ۱۴۰۲ را ممنوع اعلام کرد.

در این مکتوب آمده است: «ثبت‌نام محصلین طبقه اناث الی اطلاع ثانی» مجاز نمی‌باشد.

در این مکتوب وزارت تحصیلات عالی طالبان همچنین آمده است که ثبت‌نام دانشجویان پسر «خلاف احکام مقرره‌های آموزشی دوره لیسانس و تحصیلات عالی فوق لیسانس (ماستری و دکترا) مجاز نمی‌باشد.»

محمد سلیم افغان، رئیس امور محصلان وزارت تحصیلات طالبان در این مکتوب به موسسات تحصیلات عالی خصوصی هشدار داده است در صورت تخلف از این دستور، با متخلف برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وزارت تحصیلات طالبان امتحان عمومی کانکور برای موسسات تحصیلات خصوصی در مناطق گرم سیر را از ۸ تا ۲۱ دلو و این آزمون را برای موسسات در مناطق سرد سیر ۶ دلو تا ۱۹ حوت تعیین کرده است.

پیش از این، وزارت تحصیلات عالی طالبان در اواخر ماه قوس سال جاری ادامه تحصیلات عالی دختران را تا اطلاع بعدی تعلیق کرده بود.

پیش از آن، گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب محروم کردند.

پس از انتقادهای گسترده از طالبان، مقامات این گروه گفتند که ممنوعیت آموزشی دختران موقتی است. با توجه به منع دختران از امتحان کانکور موسسات خصوصی در سال آینده، به نظر می‌رسد این گروه تصمیم ندارد ممنوعیت آموزش دختران را لغو کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.