سازمان حقوق بشر ایران: از آغاز اعتراضات مردم ایران تاکنون دستکم ۴۸۸ نفر کشته شده‌اند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

‌سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که از آغاز اعتراضات سرتاسری مردم ایران تاکنون دست‌کم ۴۸۸ شهروند کشته شده و ۱۰۷معترض بازداشتی دیگر در معرض خطر حکم اعدام قرار دارند.

عفو بین‌الملل نیز جزییات بیشتری از شکنجه معترضان در معرض اعدام را منتشر کرده است.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به اینکه ۶۴ نفر از کشته‌شدگان کودک و ۳۹ نفر زن بوده‌اند، گفت بیشترین کشته‌های اعتراضات از استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، تهران، کردستان و مازندران بوده‌اند.

به گزارش این سازمان، ۱۰۷ نفر از بازداشت‌شدگان در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام قرار دارند که ۱۹ نفر به اعدام محکوم شده‌اند و برخی از آنان در مرحله فرجام‌خواهی قرار دارند.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی نوشت که سه معترض محکوم به اعدام به نام‌های عرشیا تکدستان، مهدی محمدی‌فرد و جواد روحی جهت «اعتراف‌گیری» مورد ناپدیدسازی قهری و انواع شکنجه‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی، از جمله آویزان شدن، شوک الکتریکی و گذاشتن یخ روی بیضه‌ها قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، جواد روحی دچار پارگی کتف، عدم کنترل ادرار، عوارض گوارشی و اختلالات حرکتی و گفتاری و عرشیا تکدستان دچار شکستگی انگشت پا و مشکلات حافظه شدند. بینی مهدی محمدی فرد به دلیل ضرب و شتم در زمان دستگیری شکسته و او همچنین به دلیل تجاوز دچار جراحات مقعدی و خونریزی مقعدی شده است.

عفو بین‌الملل در این گزارش خواستار اقدام فوری برای لغو احکام اعدام این معترضان شده است.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید