خلیل‌زاد می‌گوید برخلاف تعهد طالبان، قصدی برای «موقتی بودن» منع آموزش زنان وجود ندارد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان به دستور جدید طالبان مبنی بر ممنوعیت ثبت‌نام دختران برای شرکت در آزمون کانکور واکنش نشان داد.

زلمی خلیل‌زاد در توییتی نوشت که اکنون روشن شده است که برخلاف تعهد طالبان، قصدی برای «موقتی بودن» ممنوعیت زنان از آموزش وجود ندارد.

وزارت تحصیلات عالی طالبان روز شنبه با ارسال مکتوبی تازه به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، ثبت‌نام دختران در آزمون بهاری کانکور سال ۱۴۰۲ را ممنوع اعلام کرد.

به گفته آقای خلیل‌زاد، دستور جدید طالبان موضع فرمان قبلی این گروه مبنی بر بستن درهای دانشگاه به روی دختران را تقویت می‌کند.

نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان همچنین افزود که تصمیم «غیرمعقول» جدید طالبان نشان می‌دهد که تلاش‌های برخی از رهبران این گروه که مخالف ممنوعیت آموزش زنان هستند نیز به نتیجه نرسیده است.

آقای خیل‌زاد از این رهبران طالبان خواسته است که برای جلوگیری از سقوط افغانستان به یک حالت «مطرود» باید اقدامات موثرتری روی دست گیرند.

نماینده پیشین امریکا معتقد است که اقدامات طالبان برای جلوگیری از آموزش زنان، در مشورت با رهبران کلیدی این گروه گرفته نشده است. او چنین امری را «نقض حکومت‌داری اسلامی» خوانده است.

زلمی خلیل‌زاد تاکید کرد که تصمیم طالبان به منع زنان از آموزش مشروعیت مردمی ندارد و شهروندان افغانستان مخالف آن هستند. او نوشت: «این یک تصمیم دیکتاتوری و جاهلانه است و سبب افزایش رنج مردم افغانستان می‌شود.»

پیش از این، وزارت تحصیلات عالی طالبان در اواخر ماه قوس سال جاری ادامه تحصیلات عالی دختران را تا اطلاع ممنوع اعلام کرده بود.

گروه طالبان همچنین پس از تسلط بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب محروم کردند.

پس از انتقادهای گسترده از طالبان، مقامات این گروه گفتند که ممنوعیت آموزشی دختران موقتی است. با توجه به منع دختران از امتحان کانکور موسسات خصوصی در سال آینده، به نظر می‌رسد این گروه تصمیم ندارد ممنوعیت آموزش دختران را لغو کند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید