تظاهرات در پاریس؛ شهروندان فرانسه خواستار آزادی ۷ فرانسوی بازداشتی در ایران شدند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

شهروندان فرانسه و اعضای خانواده‌ ۷ فرانسوی بازداشت شده توسط جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در پاریس تجمع کردند و خواستار رهایی آنان شدند. آن‌ها می‌گویند این شهروندان فرانسوی به طور خودسرانه و بدون هیچ دلیلی بازداشت شدند و در شرایط سختی در زندان‌های جمهوری اسلامی بسر می‌برند.

از مجموع هفت فرانسوی که در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند، هویت شش تن آنان تثبیت شده است.

هویت یکی از آنان که به تازگی از سوی وزارت خارجه فرانسه به تثبیت رسیده لویی ارنو شهروند فرانسوی ۳۵ ساله است.

آقای ارنو در اوایل ماه سنبله به ادامه یک تور جهان‌گردی به ایران رفت و حدود پانزده روز پس از ورود او به ایران، مهسا امینی کشته شد و تظاهرات ضد رژیم در سراسر کشور به راه افتاد.

او یکی از سه فرانسوی است که در زمان اعتراض‌های سرتاسری در ایران توسط جمهوری اسلامی بازداشت شد. او اکنون همراه با فریبا عادلخواه، استاد دانشگاه فرانسوی-ایرانی، سیسیل کوهلر، استاد ادبیات و عضو اتحادیه کارگری به همراه دوستش ژک پاریس در بازداشتگاه اوین به سر می‌برند.

والدین آقای ارنو می‌گویند که او در هیچ تظاهراتی شرکت نکرده و هیچ عقیده‌ای را علیه ایران ابراز نکرده است.

وزارت خارجه فرانسه بازداشت آقای ارنو را «خودسرانه» و «غیر موجه» خوانده و خواستار رهایی فوری او شده است.

یکی دیگر از زندانیان فرانسوی بنیامین بیری‌یر جوان ۳۰ ساله فرانسوی است که به اتهام «جاسوسی و تبلیغ علیه نظام» به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او متهم شده که با پهپاد از مناطق ممنوعه در یک پارک طبیعی عکس گرفته است. خواهر او به فرانس‌انفو گفت که "او پس از این حکم در شرایط غیرانسانی زندگی می‌کند."

خانم بیری‌یر می‌گوید که هیچکدام از این بازداشت‌شدگان جاسوس نیستند و دلیل موجهی از سوی یک دادگاه قانونی برای محکومیت آنها وجود ندارد.

خواهر یکی دیگر از فرانسوی‌های بازداشت شده نیز به فرانس‌انفو گفت در حالی که برادرش بیمار است او را در سلولی با ۱۶ نفر دیگر زندانی کرده‌اند. او به خواهرش گفته که سلولی که در آن نگه‌داری می‌شود کلکین ندارد و شب‌ها هوای اتاق به زیر صفر می‌رسد.

وزارت خارجه فرانسه بازداشت خودسرانه شهروندان فرانسوی در ایران را محکوم کرده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته تا به «سیاست گروگانگیری» خود پایان بدهد.

در حال حاضر در حدود ۴۰ شهروند اروپایی در ایران به اتهام جاسوسی و اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی در بازداشتگاه‌های ایران به سر می‌برند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.