نارضایتی در مهد بهار عربی؛۱۱درصد رای‌دهندگان تونسی در دور دوم انتخابات پارلمانی رای دادند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

کمیسیون انتخابات تونس اعلام کرد که در دور دوم انتخابات پارلمانی در این کشور که روز یکشنبه برگزار شد، فقط ۱۱.۳ درصد رای‌دهندگان شرکت کردند.

احزاب مخالف این انتخابات را تحریم کرده بودند.

به نظر می‌آید که مردم تونس با عدم مشارکت نارضایتی خود را از احزاب سیاسی موجود نشان دادند.

در دور اول انتخابات پارلمانی این کشور که ماه قبل برگزار شد، میزان مشارکت مردم ۱۱.۲ درصد بود.

منتقدان خالی بودن مراکز رای‌دهی را ناشی از نارضایتی عمومی از سیاست‌های حکومت دانستند.

نجیب چبی، رئیس جبهه نجات، ائتلاف اصلی اپوزیسیون در کنفرانس خبری گفت: «امروز تونسی‌ها حکم نهایی را صادر کردند و پروسه انتخابات قیس سعید را رد کردند.»

افول اقتصادی در تونس باعث شده است تا کالاهای اساسی از مغازه‌ها ناپدید شوند. یارانه‌ها نیز کاهش یافته‌اند، زیرا حکومت می‌خواهد کشور را از ورشکستگی اقتصادی جلوگیری کند.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که از ۷.۸ میلیون نفر واجد رای دهی، فقط ۸۸۷ هزار نفر رای خود را به صندوق‌ها ریختند. نتیجه انتخابات در روزهای بعدی معلوم خواهد شد. احزاب عمده انتخابات را تحریم کرده بودند و انتظار می‌رود اکثر کرسی‌ها به کاندیدهای مستقل برسد.

در یکی از مراکز رای‌دهی در منطقه اتادامون تونس، در طول ۲۰ دقیقه‌ای که یک خبرنگار رویترز در آنجا بود هیچ رای‌دهنده‌ای حضور نیافت.

قیس سعید، رئیس جمهور تونس، پارسال پس از تعطیل کردن پارلمان قبلی که پس از بهار عربی در سال ۲۰۱۱ شکل گرفته بود، صلاحیت‌های خودش را بیشتر کرد.

او می‌گوید که این کارش برای نجات تونس از فساد و افول اقتصادی هم ضروری بود و هم قانونی. او عده‌ای از مخالفانش را نیز به زندان افکنده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فرهنگ افغانستان
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها