اشارات تهدیدآمیز اردوغان؛ فنلند به ناتو برود، سویدن تا امر ثانی بماند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز یکشنبه گفت که انقره احتمالا با پیوستن فنلند به ناتو موافقت خواهد کرد.

او بار دیگر شرط پیوستن سویدن به سازمان ناتو را استرداد «۱۲۰ تروریست» به ترکیه اعلام کرد.

اشاره اردوغان به اخراج شماری از اعضای حزب کارگران کوردستان ترکیه از سویدن بود.

او در یک پیام تلویزیونی گفت: «پیام ما به فنلند[در مورد پیوستن آن به ناتو] متفاوت خواهد بود، اما وقتی سویدن پیام ما را ببیند شوکه خواهد شد. به فنلند یادآوری می‌کنیم که اشتباه سویدن را مرتکب نشود.»

به دنبال حمله روسیه به اوکراین، سویدن و فنلند سال گذشته درخواست کسب عضویت را به سازمان ناتو تقدیم کردند، اما هنگری و ترکیه تا هنوز پیوستن این دو کشور به این پیمان نظامی را تایید نکرده اند.

ترکیه در بدل تایید عضویت، خواستار استرداد شماری از اعضای حزب کارگران کوردستان است که ترکیه آن را سازمان «تروریستی» می‌خواند. این حزب به خاطر کسب استقلال کوردهای ترکیه در چند دهه گذشته با انقره جنگیده است.

اردوغان در این مورد گفت: «ما فهرست ۱۲۰ نفر را به سویدن دادیم و گفتیم که این تروریست‌ها را به ما بدهد. اگر شما آنان را اخراج نمی‌کنید، پس گله‌ای نیز از ما نداشته باشید.»

به رغم پافشاری سویدن و فنلند، انقره گفتگوهای دیپلوماتیک برسر پیوستن این دو کشور به ناتو را متوقف کرده است. یک دلیل دیگر آن، اعتراض ترکیه به اعطای مجوز از سوی حکومت سویدن به سوختاندن مراسم نسخه‌های از قرآن و تظاهرات در برابر سفارت ترکیه در استکهلم عنوان شده است.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید