ان‌بی‌سی: سلاح‌های باقی‌مانده امریکایی در افغانستان سر از کشمیر در آورده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از مقامات هندی گزارش داد که تفنگ‌های ام۴، ام۱۶ و دیگر سلاح‌هایی که امریکایی‌ها در افغانستان به جا گذاشتند، اکنون به دست جنگجویان در کشمیر تحت کنترول هند رسیده است.

اغلب این سلاح‌ها به دست جنگجویان جیش محمد و لشکر طیبه افتاده که رابطه نزدیک با طالبان دارند.

پولیس کشمیر تحت اداره هند برای اولین بار در ماه سرطان امسال اعلام کرد که از دو جنگجوی کشته‌شده مربوط به جیش محمد یک تفنگ نوع ام‌۴ امریکایی به دست آورده است. این سلاح قبلا در درگیری‌ها در کشمیر استفاده نشده‌ بود.

ان‌بی‌سی نیوز نوشت که جنگجویان هردو گروه، لشکر طیبه و جیش محمد، قبل از خروج امریکا در کنار طالبان در افغانستان می‌جنگیدند و جنگجویان طالبان را آموزش می‌دادند.

عمران موسوی، یکی از سخنگویان ارتش هند در سرینگر گفت: «به سادگی می‌توان ادعا کرد که [این گروه‌ها] به سلاح‌های به جا مانده دسترسی دارند.»

جاناتان شرودن، مدیر یک گروه تحقیقاتی در امور مقابله با تهدیدات به ان‌بی‌سی گفت: «وقتی چنین مخزن [سلاح] با نیاز طالبان به پول و شبکه قاچاق موجود ترکیب می‌شود، تهدید اساسی برای بازیگران منطقه‌ در سال‌های آینده بوجود می‌آورد.»

او معتقد است که این تسلیحات توازن قوا در درگیری کشمیر را تغییر نمی‌دهد اما این قدرت را به طالبان می‌دهد که سلاح را به دسترس کسانی که مایل و قادر به خریدن آن است قرار دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.