خانواده الهه دلاورزی برای آزادی او از زندان برای شبکه حقانی ضرب‌الاجل تعیین کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۰

خانواده الهه دلاورزی روز دوشنبه ضرب‌الاجل سه روزه‌ای برای شبکه حقانی و گروه طالبان تعیین کرد که او را «صحیح و سالم در حضور رسانه‌ها به دفتر صلیب سرخ یا یوناما تحویل دهند.»

این خانواده هشدار داده است که در غیر این صورت «نوارهایی زیادی نزد ما موجود است که تاکنون منتشر نشده است.»

الهه دلاورزی، یک دانشجوی دانشگاه طبی کابل است که در ۳۰ اگست ۲۰۲۲ با انتشار ویدیویی خبر داد که سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله طالبان به او «تجاوز» و بعد به «اجبار» با او ازدواج کرده است.

خانم دلاورزی در آن ویدیو از شکنجه و اعمال فشار طالبان بر خود و خانواده‌اش پرده برداشته بود.

سودابه سها دلاورزی، خواهر الهه با ارسال ویدیویی به افغانستان اینترنشنال از کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو خواست «هرچه عاجل‌تر یک نماینده بی‌طرف خود را با این خانواده در ارتباط بسازند تا در مطابقت با قانون حقوق بشر در راستای آزادی فوری الهه از زندان و نجات این خانواده اقدام فوری بکنند.»

این خانواده همچنین از صلیب سرخ و دفتر ملل متحد در کابل خواسته است که بعد از این هر فعالیتی را که در راستای آزادی الهه انجام می‌دهند، رسانه‌ای کنند زیرا «ما هیچ فعالیت پنهانی شما را قبول نداریم.»

این خانواده می‌گوید ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل، الهه دلاورزی را برای انتقال از کابل به پاکستان به تیم «هیومن فرست» تحویل داده بود.

خانواده دلاورزی ادعا می‌کند که تیم هیومن فرست، به ریاست صفی رئوف، الهه را به پاکستان منتقل کرد اما بعدا نشانی او را به شبکه حقانی فاش کرد.

براساس ادعای این خانواده این تیم اکنون در ولایاتی که شبکه حقانی نفوذ دارد، فعالیت می‌کند و وابستگان کارمندان آن در وزارت داخله طالبان کار می‌کنند.

به گفته این خانواده «الهه دلاورزی در نوامبر براساس یک پلان و دسیسه از قبل طرح‌ریزی شده توسط طالبان به همکاری هیومن فرست اختطاف شد و تقریبا ۸۰ روز می‌شود که در زندان طالبان شکنجه می‌شود.»

این خانواده گفته اسناد و ثبوت خود را به ریچارد بنت ارسال کرده‌اند اما نه تنها ریچارد بنت بلکه هیچ یک از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی برای دادخواهی به این خانواده کمک نکرده است.

خانواده دلاورزی پیش از این نامه‌هایی را به یوناما و صلیب سرخ ارسال کرده بود و خواهان همکاری برای رهایی دخترشان از زندان شده بودند.

آن‌ها می‌گویند پیام‌هایی را که به کامیلا گیبیکی، نماینده یوناما ارسال کردند نیز بی‌پاسخ مانده و همه نهادها به درخواست‌های آن‌ها بی‌توجهی کرده‌اند.

سودابه سها دلاورزی در ویدیویی که به رسانه‌ها ارسال کرده خطاب به مردم افغانستان می‌گوید مولوی عبدالرحیم ثاقب، سریاور سراج‌الدین حقانی همراه با مولوی عبدالمنان، معاون یکی از ریاست‌های استخبارات طالبان در زمستان پارسال به خانه ما آمده بودند تا الهه و یکی دیگر از خواهرانم را تهدید کنند.

این خانواده دوباره تکرار کرده است که افراد شبکه حقانی با حمله بر خانه‌شان الهه را مورد خشونت قرار داده و او وادار به نکاح اجباری با قاری سعید خوستی کرده‌ بودند.

خانم سها می‌گوید «براساس هر قانون و هر دینی» آن‌ها حق داشتند از خودشان در برابر افرادی که به خانه‌شان تجاوز می‌کنند دفاع کنند.

این خانواده تا ساعت ۴ عصر روز پنجشنبه، دوم فبروری به شبکه حقانی و طالبان ضرب‌الاجل تعیین کرده است که الهه دلاورزی را در حضور رسانه‌ها به یوناما یا صلیب سرخ تحویل دهند. در غیر آن ویدیوهای منتشر نشده‌ای را که نزد این خانواده است منتشر خواهند کرد.

آن‌ها از کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو خواسته‌اند نماینده‌ای را برای رسیدگی به درخواست‌های‌شان تعیین کنند که بی‌طرف باشد و با ریچارد بنت و دیگر افرادی که این خانواده از آن‌ها شکایت دارد، رابطه نداشته باشد.

خانواده دلاورزی گفته است تنها هدفی که دارند این است که دخترشان آزاد شود و در صورت آزادی او «تعهد می‌دهیم که هیچ ویدیویی را نشر نخواهیم کرد.»

در پیام خانواده دلاورزی از محتوای این ویدیوها چیزی گفته نشده است.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید