دنمارک به زنان افغان به علت سیاست‌های تبعیض آمیز طالبان پناهندگی می‌دهد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

یک نهاد دولتی رسیدگی به درخواست پناهندگی در دنمارک روز دوشنبه اعلام که به زنان و دختران افغانستان «فقط بر اساس جنسیت» شان پناهندگی داده می‌شود.

اساس این تصمیم محرومیت زنان و دختران افغان از کار، تحصیل و سایر امور زندگی در افغانستان تحت اداره طالبان اعلام شده است.

در اعلامیه بورد تجدیدنظر پناهندگان دنمارک به گزارش جدید آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا اشاره شده که در آن آمده است: « اقدامات متعدد طالبان که آزادی و حقوق زنان و دختران افغانستان را سلب و محدود می‌کند، به منزله آزار و اذیت است. این اقدامات بر دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های صحی، کار، آزادی گشت‌وگذار، آزادی بیان و حق تحصیل وغیره تاثیر می‌گذارد.»

در حال حاضر سازمان پناهندگی دنمارک پنج درخواست پناهندگی زنان افغان را در دست بررسی دارد. این زنان اکنون در دنمارک هستند و در اعلامیه آمده است که آن‌ها می‌توانند بر اساس قوانین پناهندگی اجازه اقامت داشته باشند.

بورد استیناف قرار است دوسیه ده زن افغان متقاضی پناهندگی را که قبلا رد شده نیز بازگشایی کند. این هیئت تصمیم خواهد گرفت که آیا ۳۰ دوسیه متقاضی مرد را نیز بررسی کند یا خیر. این درخواست‌ها پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان رد شده‌ بود.

شهروندان افغانستان که قبل از سقوط حکومت پیشین در دنمارک درخواست پناهندگی دادند و درخواست‌شان رد شد، اکنون می‌توانند نظر به شرایط جدید افغانستان درخواست بررسی مجدد دوسیه‌شان را به بورد استیناف دانمارک بدهند.

دانشجو، انقلاب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید