احزاب مخالف در ترکیه وعده کاهش قدرت رئیس‌جمهور را دادند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

ایتلافی از ۶ حزب مخالف اردوغان در ترکیه، روز دوشنبه برنامه انتخاباتی خود را منتشر کرد.

مخالفان وعده سپردند که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی که تا سه ماه دیگر برگزار می‌شود، از قدرت مقام ریاست‌جمهوری بکاهند و در سیاست خارجی ترکیه تغییر آورند.

به گفته آن‌ها، اردوغان با حذف مقام نخست‌وزیری و اعطای صلاحیت‌های بیشتر به مقام ریاست‌جمهوری، ترکیه را به سوی «حاکمیت تک نفره» برده است.

اردوغان در سال ۲۰۱۷، یکسال پس از کودتای نافرجام در این کشور، در یک همه‌پرسی توانست سیستم ریاستی را در ترکیه به وجود آورد که از آن زمان مخالفان سیاسی خود را به نام ارتباط با تروریزم و کودتا سرکوب کرده است.

احزاب مخالف می‌خواهند دو باره نظام صدراتی پاسخگو به پارلمان را ایجاد کرده و قدرت تصویب و صدور فرمان را از رئیس‌جمهور بگیرند.

اپوزیسیون قول داده است که با فساد اداری مبارزه و قدرت نهادهای دولتی را احیا کند. در سیاست خارجی، این احزاب می‌خواهند روابط با غرب را بهبود بخشند و بار دیگر برنامه کسب عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا را فعالانه پیگیری کنند.

اردوغان پس از ۲۰ سال ماندن در قدرت و به رغم تورم شدید و دیگر دشواری‌های اقتصادی ترکیه، چالش عمده برای ایتلاف مخالفان هست. نظرسنجی‌ها نشانگر رقابت تنگاتنگ میان آنان در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی است که به طور همزمان در ۲۴ ثور برگزار خواهد شد.

احزاب مخالف قرار است تا دو هفته دیگر کاندید مشترکی را برای به چالش کشیدن اردوغان و حزبش در انتخابات پیش رو معرفی کنند.

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید