جنگ اوکراین؛ متحدان کی‌یف بر سر ارسال جت‌های جنگی اختلاف نظر دارند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

درحالی که امریکا و آلمان اعلام کردند که از ارسال جت‌های جنگی به اوکراین خودداری خواهند کرد، به نظر می‌رسد فرانسه و پولند، متحدان دیگر کی‌یف مایل به پذیرش درخواست اوکراین هستند.

احتمال می‌رود روز سه‌شنبه وزیران دفاع فرانسه و اوکراین در پاریس باهم دیدار کنند.

مشاور وزیر دفاع اوکراین روز جمعه گفته بود که پس از وعده دریافت تانک، اوکراین اکنون قصد دارد برای به دست آوردن جت‌های جنگنده نسل چهارم غربی مانند اف-۱۶ فشار بیاورد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا اما در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده این جت‌ها را فراهم می‌کند، به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «نه».

پیشتر آلمان نیز گفت که جت‌های جنگی خود را در اختیار اوکراین قرار نمی‌دهد.

با این حال، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در هالند گفت که هیچ چیزی در مورد ارایه کمک نظامی مستثنی نیست. آقای مکرون تاکید کرد که چنین اقدامی، به عواملی مانند نیاز به اجتناب از تشدید تنش‌ها و تضمین برخورد نکردن هواپیماها به خاک روسیه وابسته است.

افزون بر این، نخست‌ وزیر پولند نیز پیش از سخنرانی جو بایدن، ارسال جت‌های جنگی اف-۱۶به اوکراین را رد نکرد. ماتئوش موراویسکی گفت که چنین انتقالی در «هماهنگی کامل» با کشورهای ناتو صورت خواهد گرفت.

اظهارات رئیس‌جمهور امریکا پس از آن بیان شد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که روسیه برای انتقام‌گیری از مقاومت اوکراینی‌ها در برابر تهاجم مسکو، حملات بی‌امان خود به شرق اوکراین را آغاز کرده است. زلنسکی هشدار داد که روسیه قصد دارد حملات خود را افزایش دهد.

هفته گذشته آلمان و امریکا پس از هفته‌ها رای‌زنی و بن‌بست دیپلماتیک آمادگی خود برای ارسال تانک‌های سنگین به اوکراین را اعلام کردند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید