پاپ فرانسیس به قدرت‌های بزرگ: دست از سر افریقا بردارید

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

رهبر کاتولیک‌های جهان، روز سه‌شنبه در سفرش به جمهوری دموکراتیک کنگو، از قدرت‌های‌خارجی خواست که از غارت منابع طبیعی افریقا و «حرص و آز زهرآلود» شان، دست بکشند.

او گفت که کشورهای ثروتمند باید درک کنند که مردم با ارزش‌تر از منابع معدنی کشورهای‌شان هستند.

او در یک سخنرانی در کینشاسا در برابر مقامات دولتی و دیپلومات‌های خارجی در کنگو گفت: «دست از سر جمهوری دموکراتیک کنگو بردارید! دست از سر افریقا بردارید!»

پاپ فرانسیس منابع عظیم معدنی و طبیعی کنگو را به «الماس خلقت» تشبیه کرد و از کشورهای ثروتمند خواست که به نقش شان در «به بردگی کشیدن» مردم کنگو برای منابع طبیعی این کشور اذعان کنند.

کشورهای چین، روسیه، امریکا و فرانسه حضور پررنگ در کشورهای افریقایی دارند و نگرانی از رقابت خصمانه میان این کشورها وجود دارد.

کین گانگ، وزیر خارجه جدید چین در سفرش به چند کشور افریقایی در ۲۱ جدی گفت که قدرت‌های بزرگ نباید افریقا را به میدان رقابت خود تبدیل کنند.

پاپ فرانسیس در سخنرانی اش گفت: «این قدر گردن افریقا را نفشارید. این قاره فقط معدن نیست که خالی کنید یا زمین نیست که غارت کنید.»

این حرف‌های تند رهبر کاتولیک‌های جهان تازگی ندارد. او قبلاً بارها با انتقاد از کشورهای ثروتمند گفته بود که از منابع کشورهای فقیر به دلیل منافع خود سوءاستفاده کرده‌اند.

کنگو بزرگترین ذخایر طبیعی الماس، طلا، مس، لاجورد، قلع، تانتالیوم و لیتیوم را دارد که برسر آن جنگ‌های زیادی میان گروه‌های مسلح و نیروهای دولتی اتفاق افتاده و پای قدرت‌های خارجی را به آنجا کشانده است.

همچنان، بارها از شیوه استخراج معادن کنگو انتقاد شده است. به گفته منتقدان، از کارگران به خصوص کودکان کار، استفاده غیرانسانی شده و به محیط زیست در این کشور آسیب رسیده است.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید