سفیر سابق ایران: «امنیت و آزادی عمل» گروه‌های افراطی در افغانستان مایه نگرانی کشورها است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

محمد رضا بهرامی، سفیر سابق ایران در افغانستان روز سه‌شنبه گفت که حمله مرگبار بر مسجدی در پشاور ناشی از «احساس امنیت و آزادی عملی» است که «گروه‌های افراطی غیربومی» تحت حاکمیت طالبان در افغانستان دارند.

او گفت که این برای پاکستان و کشورهای دیگر مایه نگرانی خواهد بود.

روز دوشنبه در حمله‌ای بر مسجد پولیس لاینز دستکم ۱۰۰ نفر که عمدتاً نیروی پولیس اند، جان خود را از دست دادند و دستکم ۱۷۰ نفر زخمی شدند. تا اکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. در گذشته چنین حملاتی از سوی تحریک طالبان پاکستان انجام می‌شد، اما این گروه مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت.

بهرامی در توییتر پای طالبان افغان را به این حمله کشید و گفت که بی تفاوتی این گروه در برابر اقدامات گروه‌های تروریستی خارجی موجب نگرانی پاکستان و دیگر کشورهای منطقه است.
او گفت: «تا زمانی که گروه‌های افراطی غیر بومی در افغانستان تحت نظارت طالبان احساس امنیت و آزادی عمل داشته باشند، نه تنها پاکستان، بلکه دیگر کشورها هم باید نگران باشند.»

پاکستان به رغم روابط مستحکم بارها از طالبان افغان خواسته است تا جلو فعالیت تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان را بگیرد، اما طالبان این موضوع را رد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به روز ۱۳ جدی از مقام‌های پاکستان خواست که از اظهارات «بی‌بنیاد و تحریک‌آمیز» خودداری کنند.

این اظهارات در واکنش به بیانیه کمیته امنیت ملی پاکستان ابراز شد که پس از نشستی، بدون اشاره به طالبان در افغانستان اعلام کرد که هیچ کشوری اجازه ندارد پناهگاه و تسهیلات در اختیار تروریست‌ها بگذارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرزمین‌های بکر
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها