کلاه زره به جای دستار؛ تصمیم جدید وزارت دفاع هند جنجال‌برانگیز شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

مراجع مذهبی سیک‌ها در هند با تصمیم جدید وزارت دفاع این کشور در مورد جایگزین کردن کلاه زره با دستار سربازان سیک مذهب، مخالفت کردند و بر اهمیت مذهبی دستار پا فشردند.

ماه پیش، وزارت دفاع هند اعلام کرد که کلاه‌های زره را برای حفاظت از سر سربازان در برابر گلوله استفاده خواهد کرد.

این مراجع مذهبی استدلال می‌کنند که سیک‌ها صدها سال با دستار مخصوص خودشان به میدان‌های نبرد رفته‌اند و اکنون نیز باید اجازه یابند تا این علامت مذهبی را با خود داشته باشند.

این مراجع می‌گویند که دستار برای سیک‌ها فراتر از حفاظ است و کسانی که دستور جایگزینی آن را داده‌اند از وابستگی سیک‌ها به دستار بی‌خبر هستند.

وزارت دفاع هند اما معتقد است که دستار سیک‌ها قابلیت محافظت از سربازان را ندارد و کلاه زرهی بدین منظور طراحی شده‌ است تا از آن‌ها در برابر شلیک گلوله سلاح‌های سبک محافظت کند.

سیک‌ها موهای دراز‌شان را نخست با کلاه کوچکی به نام پتکا می‌پوشانند و سپس دستار دیگری را بر آن می‌پیچند. کلاه‌های زرهی که اکنون ارتش هند آن را خریداری می‌کند، طوری طراحی شده‌اند که بر پتکا پوشیده می‌شود و جای دستار را می‌گیرد. مراجع مذهبی سیک‌ها اما نفس دستار را مهم می‌دانند.

در کشورهای چون بریتانیا و کانادا سیک‌ها اجازه دارند تا به جای کلاهخود از دستار استفاده کنند. در کشورهای نظیر آلمان و استرالیا اما استفاده از کلاهخود، صرفنظر از عقیده کسی، اجباری است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید