نخست‌وزیر عراق می‌گوید اصلاحات جدید بانکی، معاملات تقلبی دالری را برملا کرده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه گفت که مقررات جدید بانکی، از جمله استفاده از سویفت، به ردیابی معاملات دالری جعلی و قاچاق ارز کمک کرده است.

حالا، امریکا که نگران قاچاق دالر از عراق به ایران است، دسترسی بانک‌های عراقی به ذخایر ارزی عراق در امریکا را محدود کرده است.

السودانی گفت: «ما روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دالر را به بازار می‌فروختیم. نمی‌دانم که با ۳۰۰ میلیون دالر در روز چه می‌خریدیم؟» السودانی افزود که اکنون بانک مرکزی حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون دالر توزیع می‌کند.

السودانی گفت: «محصولاتی هستند که با قیمت‌های بی‌معنی [به عراق] وارد می‌شدند. واضح است که هدف آن خارج کردن ارز خارجی از عراق بود. این باید متوقف شود.»

به نظر می‌رسد که دلیل این تغییرات جلوگیری از قاچاق دالر به ایران، روسیه و یا سوریه باشد. السودانی بدون اینکه از کشوری اسم ببرد گفت که ممکن است این پول‌ها به استان خودمختار کوردستان عراق و از آنجا به کشورهای همسایه منتقل شده باشد.

معاملات الکترونیکی بانک‌ها اکنون از طریق ایالات متحده کنترول می‌شود و نهاد ارزی امریکا اگر تشخیص دهد که پول به جای مشکوکی پرداخت می‌شود معامله را مسدود می‌کند.

مشاور السودانی گفت که حدود ۸۰ درصد از درخواست‌های بانک های عراق توسط نهاد ارزی امریکا رد شده است.

کمبود دالر در عراق باعث کاهش نرخ دینار عراقی شد. السودانی گفت که وزیر امور خارجه عراق و رئیس جدید بانک مرکزی این کشور هفته آینده به واشنگتن می‌روند تا درباره ساز و کار جدید گفتگو کنند.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید