سازمان شفافیت بین‌المللی: فساد اداری به نارضایتی عمومی و خشونت دامن می‌زند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

سازمان شفافیت بین‌المللی روز سه‌شنبه در گزارش جدیدی گفت که حکومت‌های فاسد در محافظت از شهروندان ناکام هستند و نارضایتی عمومی در نهایت تبدیل به خشونت بیشتر می‌شود.

بر اساس این گزارش، ۹۵ درصد کشورها در پنج سال گذشته پیشرفت چندانی در مبارزه با فساد نداشته‌اند.

دلیا فریرا روبیو، رئیس شفافیت بین‌المللی گفت: «از آنجا که حکومت‌ها نتوانسته‌اند در برابر فساد پیشرفت کنند، [این ناکامی] منجر به افزایش خشونت و درگیری شده و مردم را در همه جا به خطر انداخته است.»

او افزود: «تنها راه نجات این است که حکومت‌ها بیشتر تلاش کنند و فساد را در همه سطوح ریشه‌کن کنند تا مطمئن شوند که حکومت‌ها نه فقط برای تعداد کمی از نخبگان، که برای تمام مردم کار می‌کنند.»

در این گزارش دنمارک با ۹۰ امتیاز مقام اول را به عنوان شفاف‌ترین کشور از آن خود کرده است. نیوزیلند و فنلند مقام دوم را گرفته‌اند. نظر به این گزارش، احترام به حقوق بشر این کشورها را به صلح‌آمیزترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

از روسیه با ۲۸ امتیاز به عنوان نمونه یاد شده است. در گزارش آمده است که فساد در روسیه اوج گرفته است و آن‌هایی که با رئیس‌جمهور پوتین در ارتباط هستند سودهای بزرگ مالی را از قراردادهای دولتی نصیب می‌شوند. نظر به این گزارش، قدرت بی‌حصر پوتین باعث شد تا او بدون ترس از مجازات به اوکراین حمله کند.

گزارش می‌گوید که جنگ روند عادی مبارزه با فساد را مختل می‌کند و در نهایت منجر به افزایش فساد در کشورهای جنگ‌زده می‌شود.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید