سند تازه: اشرف غنی ۱۱۰ میلیون دالر از قطر "رشوه گرفت تا نجنگد"

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

شبکه رای (RAI) ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده که قطر به اشرف غنی بیش از ۱۱۰ میلیون دالر پول پرداخت کرده بود تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

این شبکه سند دریافت این پول توسط اجمل احمدی، نماینده خاص اشرف غنی و رئیس وقت بانک مرکزی افغانستان از نماینده قطر را نشر کرده است.

یکی از سندهای که تلویزیون ملی ایتالیا نشر کرده، سند دریافت پول به ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دالر از مطلق ماجد القحطانی،‌ نماینده قطر است که اجمل احمدی، نماینده خاص اشرف غنی، در تاریخ ۷ جولای ۲۰۲۱ امضا کرده است.

آرشیو وزارت خارجه قطر نشان می‌دهد که آقای القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف غنی هم در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار داشته است.

در نامه توضیح داده نشده است که این پول به چه علت به اشرف غنی پرداخت شده است. اما، ۵ هفته بعد از دریافت این «هدیه» در سفارت قطر در کابل، اشرف غنی از کابل فرار کرد و طالبان وارد پایتخت شدند.

فلیپو روسی، خبرنگار مشهور ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را انجام داده، می‌گوید که این گزارش را بر اساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

به گفته او، با این که اشرف غنی در ۲ آگست در پارلمان در نطقی از مردم افغانستان خواست که در برابر طالبان مقاومت کنند، ولی همزمان با آن ولسوالی‌های افغانستان بدون کمترین مقاومتی سقوط می‌کردند.

دیدار اشرف غنی با القحطانی در ارگ کابل، در همان روزی که سند تحویل‌دهی پول امضا شد

به گفته آقای روسی، از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که مقاومت نکرده و عقب نشینی کنند.

پیش از این نیز، گزارش هایی وجود داشت که برخی فرماندهان ارتش در نقاط مختلف گفته بودند که از مرکز به آن‌ها دستور داده شده جنگ نکنند.

به تازگی مراد علی مراد، معاون سابق لوی درستیز افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی به افغانستان اینترنشنال گفت که ارتش افغانستان به خوبی تربیه و تجهیز شده بود. اما، در اثر یک «توطیه بزرگ جهانی و منطقه‌ای» متلاشی شد و طالبان پیروز شد.

پرداخت پول به دوستم و عطا

در بخش دیگری از گزارش اختصاصی شبکه رای ایتالیا، دو سند دیگر هم نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد فقط اشرف غنی نبوده که از دولت قطر پول گرفته است.

در یک سند دیده می‌شود که مبلغ ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به مارشال عبدالرشید دوستم داده شده است.

در این نامه خطاب به مارشال دوستم آمده است: دولت قطر از حسن همکاری شما با امارت اسلامی افغانستان و خارج شدن جلالت‌مآب مارشال عبدالرشید دوستم از جبهات جنگی،‌ مخصوصاً ولایت‌های فاریاب و جوزجان استقبال نموده و طبق توافق،‌ هدیه‌ای به ارزش ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر از جانب دولت قطر در نظر گرفته شده است.

در پای این نامه به تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۲۱،‌ امضای عنایت‌الله بابر فرهمند، به عنوان معاون نخست شورای مصالحه ملی دیده می‌شود.

در نامه دیگری که تاریخ آن ۱۶ جولای ۲۰۲۱ است، دولت قطر مبلغ ۶۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر به عطامحمد نور، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان هدیه داده است.

در این نامه از همکاری آقای نور "در عرصه پروسه صلح، تغییر نظام سیاسی افغانستان و همکاری در قسمت ایجاد دولت جدید در افغانستان" استقبال شده است.

امضای پای این سند، به نام فرهاد عظیمی، والی وقت بلخ و نماینده خاص عطامحمد نور است.

عطامحمد نور و عبدالرشید دوستم به شمال افغانستان رفته بودند تا مشترکاً یک عملیات نظامی را برای بیرون راندن طالبان راه‌اندازی کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.