نخست‌وزیر سویدن قرآن سوزان را «احمق‌های مفید» خواند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سویدن، روز سه‌شنبه از چهره‌ها و گروه‌های دست راستی‌ای انتقاد کرد که در استکهلم با تظاهرات علیه ترکیه، نسخه‌های قرآن را سوزاندند.

او آنان را «احمق‌های مفید» خواند که «بازیگران خارجی» از آنان برای ضربه زدن به امنیت سویدن استفاده کرده‌اند.

او گفت: «دیدیم که چطور بازیگران خارجی و حتا دولت‌ها، با استفاده از این اقدامات تلاش کردند که به امنیت سویدن آسیب برسانند.»

کریسترسون از کشور خاصی نام نبرد. حکومت ترکیه پس از این اعتراضات گفتگو برسر پیوستن سویدن به ناتو را متوقف کرد و بار دیگر بر استرداد ۱۲۰ عضو حزب جدایی طلب کارگران کوردستان به عنوان پیش‌شرط تاکید کرد.

چهره‌های دست‌راستی که شماری از روزنامه‌های سویدنی از ارتباط بعضی از آنان با روسیه سخن گفته‌اند، در این تظاهرات در برابر سفارت ترکیه در استکهلم، نسخه‌هایی از قرآن را به آتش کشیدند. این اقدام بار دیگر اعتراض شماری از حکومت‌های اسلامی و تظاهرات معترضان خشمگین را برانگیخت.

نخست‌وزیر سویدن با لحن شدیدی از گروه‌های دست‌راستی انتقاد کرد. کریسترسون گفت: «این گروه‌ها و افراد که دست به این اقدامات زدند، احمق‌های مفید برای نیروهایی شدند که می‌خواهند به سویدن ضربه بزنند.»

با این حال، او به رغم درخواست ترکیه جلو تظاهرات و به آتش کشیدن نسخه‌های قرآن را نگرفت و زیر نام آزادی بیان، با لغو تظاهرات مخالفت کرد.
نخست وزیر سویدن گفت که از طریق کانال‌های دیپلوماتیک در حال آرام کردن وضعیت است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.