هند بودجه نظامی‌ سال آینده‌اش را ۷۲.۶ میلیارد دالر اعلام کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

هند همزمان با افزایش تنش‌های اخیر مرزی با چین، روز چهارشنبه اعلام کرد که بودجه دفاعی‌اش برای سال ۲۰۲۳، بالغ بر ۷۲.۶ میلیارد دالر خواهد بود. این رقم ۱۳ درصد بیشتر از برآورد‌های اولیه است.

هند می‌خواهد که جت‌های جنگی جدید بخرد و جاده‌های بیشتری را در امتداد سرحد با چین بسازد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در چند سال گذشته قول داده بود که ارتش را نوسازی می‌کند و تعهد کرده است که تولید داخلی برای تامین نیروهای مستقر در امتداد مرز چین و پاکستان را بالا می‌برد.

مجموع بودجه دفاعی ۷۲.۶ میلیارد دالری هند به حدود ۲ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد درحالیکه بودجه دفاعی چین در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۳۰ میلیارد دالر بود و دهلی نو آن را تهدیدی برای همسایگان چین، مخصوصا هند و جاپان دانست.

طبق گزارش رویترز، آخرین سند بودجه نشان می‌دهد که هند قصد دارد ۳ میلیارد دالر برای ساخت ناوهای دریایی و ۷ میلیارد دالر را برای خرید هواپیماهای جنگی هزینه کند.

هند با این بودجه حدود ۱.۳۸ میلیون نفر در نیروهای مسلح خود استخدام خواهد کرد و تعداد زیادی از آن‌ها در امتداد مرزهای رقبای دارای سلاح هسته‌ای - چین و پاکستان - مستقر خواهند شد.

تنش‌ها در چند سال گذشته میان چین و هند بالا بوده است. حداقل ۲۴ سرباز در درگیری میان این دو کشور در سال ۲۰۲۰ کشته شدند. البته، این تنش پس از گفتگوهای نظامی و دیپلماتیک تا حدی کاهش یافت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها