معاون وزیر خارجه کانادا: طالبان نیروی مخرب‌‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

معاون وزیر خارجه کانادا در مصاحبه اختصاصی با افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان نیروی مخرب‌اند و دولت کانادا با این گروه «تروریستی»، سیاست محتاطانه‌ای در پیش گرفته است.

راب الیفانت تاکید کرد نباید به رژیمی که در افغانستان زنان را از آموزش و حقوق اجتماعی محروم می‌کند، کمک کرد.

آقای الیفانت در این گفت‌وگو طالبان را سازمان تروریستی بر سر قدرت خواند و افزود که دولت کانادا برای به رسمیت شناختن آن مقاومت می‌کند. او همچنین گفت که خواهان کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان است.

به گفته این مقام وزارت خارجه کانادا، این کشور خواهان یک سیاست محتاطانه نسبت به طالبان و همزمان رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان است.

او تاکید کرد: «ما نباید به ‌رژیمی که پس از قدرت‌گیری دختران و زنان کشور را از آموزش و حقوق اجتماعی شان محروم کرده است یاری برسانیم.»

آقای الیفانت در خصوص روند انتقال آن عده از شهروندان افغانستان که به کانادا درخواست داده‌اند گفت نداشتن روابط دیپلماتیک و حضور در خاک افغانستان روند پذیرش پناهجو از افغانستان را دشوار می‌کند.

او گفت که کانادا از طریق آژانس پناهندگان ملل متحد، کشورهای متحدش و کشورهایی که موقتا پناهجویان افغانستان را اسکان داده‌اند روند انتقال پناهجویان را انجام می‌دهد.

معاون وزارت خارجه کانادا تاکید کرد که دولت این کشور در نظر دارد تا طیف گسترده‌ای از پناهجویان افغانستان را با پیشینه‌های گوناگون که به بهترین شکل بتوانند برای کانادا و مردم آن سازنده و مفید باشند و همزمان بتوانند زندگی جدیدی برای خود و خانواده‌هایشان بسازند به این کشور منتقل کند.

در همین حال آقای الیمانت خاطر نشان کرد که کانادا باید متوجه ظرفیت‌های خود در زمینه پذیرش پناهجویان از افغانستان باشد و نباید با مشکلاتی چون آموزش زبان به پناهجویان و یافتن مسکن برای آنان رو به رو شود.

دولت کانادا تعهد سپرده تا به ۴۰ هزار پناهجوی افغانستان پناهدگی بدهد.

راب الیفانت افزود که پس از سقوط حکومت افغانستان به دست طالبان، کانادا تاکنون نزدیک به ۳۰ هزار تن از پناهجویان افغانستان پناهندگی داده است.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید